ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Dijital Pazarlamaya Geçiş

Haziran 01 2018

Dijital Pazarlamaya Geçiş

Pazarlama; 'insanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden bir at üretirdim' diyen Henry Ford'un da inandığı ürün odaklı  pazarlama anlayısından tüketiciyi merkezine alan pazarlama anlayısına zaman içerisinde evrilerek gelişmiştir. Geçmiş yıllarda  pazarlamacılar tüketicinin ne istediğine önem vermeyerek ürünün kendini sattırabileceğine inanıyorlardı ve bu stratejiyi uyguluyorlardı.  Fakat bu durum zaman içinde farklı bir boyut kazanmıştır. Pazarlamanın temel prensiplerinde belli başlı değişiklikler meydana gelmiştir.

 

 

Günümüz pazarlama anlayışı tüketicinin isteklerine, ihtiyaçlarına, ilgilerine önem vererek tüketiciye kendini değerli hissettirmek amacıyla kurulmuştur. Üreticiler yazılı basın,televizyonlar,billboardlar gibi araçlarla tüketiciye ulaşmışlar ve anket gibi araçlarla tüketicilerden geri dönüşler almışlardır. 

Değişen pazarlama anlayışı ve stratejiler sayesinde tüketiciyle üretici arasında bir bağ oluşmuş ve tüketicide bir  sadakat meydana gelmiştir. Fakat bu durum yeterli olmamıştır. Uygulanan yöntemlerin maliyetinin fazla olması, fazla zaman harcanması ve tek yönlü iletişime olanak vermesi, gerçek zamanlı geri dönüş imkanına sahip olmamaları gibi belli başlı sorunlar meydana gelmiştir. Yani geleneksel pazarlama yöntemleri tüketiciye ihtiyacı olanı vermek için yetersiz kalmaya başlamıştır ve bu doğrultuda  gelişen teknolojinin etkisiyle yeni bir pazarlama anlayısı ortaya çıkmıştır; dijital pazarlama. Genel anlamda dijital pazarlama; geleneksel pazarlama yöntemlerinin elektronik ortamda uygulanmasıdır ve geleneksel pazarlamaya oranla avantajları fazladır. Dijital  pazarlamada hedef kitle belli ölçümleme araçlarıyla ölçülebilir ve kesin sonuçlara ulaşılabilir. Bu doğrultuda uygulanan reklamlar sadece doğru hedef kitle ele alınarak hazırlanır ve bu durum başarılı bir kampanya oluşmasının temelini oluşturur. Bunun yanı sıra geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla daha az maliyetlidir ve yapılan harcamaların ölçülebilir olması büyük bir avantaj oluşturur. Dijital reklamların ana fonksiyonları tıklanma ve görüntülenme sayısıdır ve bunların ölçülebilir olması doğru hedef kitleyi belirleyebilmemiz için oldukça yardımcı olmaktadır. Uygulanan doğru stratejiler sayesinde dijital pazarlamada minimum bütçe kullanarak maksimum verim elde edebiliriz. Bunların yanında dijital pazarlamanın önemli unsurlarından bir tanesi de interaktif bir yapıya sahip olmasıdır. Tüketiciler reklamı gördükleri ürün hakkında mail atabilir, sosyal medyada yorumlar yapabilir ya da site içi online müsteri hizmetleri vasıtasıyla kurumla birebir irtibata geçerek, hızlı bir şekilde geri dönüş alabilmektedir ve bu durumun tüketicide kuruma ya da markaya karşı sadakat oluşmasını sağlamaktadir. Dijital pazarlama bu gibi avantajlara sahip olması nedeniyle günümüzde oldukça fazla  kullanılmaya başlamıştır. Bunun için hizmet veren onlarca dijital pazarlama ajansı vardır. Cornea Digital'de bu ajanslardan bir tanesidir.

 

Soru ve önerileriniz için bize marketing@corneadigital.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazan: Ayşe Elma