ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

En İyi Sosyal Medya Araçları

Ekim 27 2015

En İyi Sosyal Medya Araçları (Tools)

Sosyal medya kısa bir zaman önce hayatımıza girdi ya da sosyal medya ile neler yapabileceğimizin farkına kısa bir zaman önce vardık.  Türkiye’ye baktığımızda 76.7 milyon kişilik bir nüfusun 40 milyon kadarı aktif sosyal medya kullanıcısı. Bu artık aradığımız insanlara sosyal medya üzerinden ulaşabileceğimize işaret ki markalar bunu çok iyi şekilde değerlendiriyorlar. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar, beğeniler, verilen cevaplar, takip edilen sayfalar kişilerin ilgi alanlarını belirliyor ve markalar da bu ilgi alanlarını baz alarak kendilerine uygun hedef kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşmış oluyorlar. Tüm bunlardan çıkaracağımız sonuç, her markanın sosyal medya kanallarında var olması gerektiği.  

 

Peki, markalar sosyal medya hesaplarını nasıl yönetmeli, nasıl postlar paylaşmalı, içerik üretimini yaparken nerelerden beslenmeli, reklam vermeli mi, veriyorsa hangi hedef kitleye, nasıl yönlenmeli bunların hepsinin cevabı çok değerli ve başarılı bir iletişim stratejisinin anahtarı. Bu yazımızda biz sosyal medya hesaplarını daha iyi yönetebilmek için kullanmamızı sağlayacak araçlardan bahsedeceğiz. Bu araçlar ile neler yapabiliriz, avantajları nedir, bunlara cevap arayacağız.

 

Sosyal Medya Araçları

 

HOOTSUITE

 

Sosyal medya yönetiminde kullanmamız gereken araçlar dendiğinde belki de ilk akla gelen program Hootsuite.  Peki, neden bu şekilde ön plana çıkıyor? Çünkü Hootsuite ile birden çok hesabı bir arada kolay bir şekilde yönetebiliyoruz. İş hayatındaki en önemli kavramlardan biri doğru zaman yönetimidir. Bu yüzden birden fazla sosyal medya hesabına tek tek giriş yapmaktansa, gönderinizi tek bir platform üzerinden paylaşmak işinize gelecektir diye düşünüyorum. Bunun yanında sosyal medya araçlarında en dikkat ettiğimiz, işimizi en çok kolaylaştıran özellik; gönderi zamanlama özelliği de Hootsuite’de bulunuyor. Bu sayede yoğun olan bir iş gününü zamanlama özelliği ile hafifletmiş, aynı zamanda aksaklıkları engellemiş oluyorsunuz. Sosyal medya yönetiminde önemli olan bir diğer nokta raporlamadır. Çünkü hedef kitleye doğru bir şekilde hitap edebilmek için denemeler yapmak gerekir, sıradan olmamak gerekir. Raporlama ile hangi gönderinin hedef kitleye daha uygun olduğunu, hangisinin en çok beğenildiğini ve bu şekilde devam edilirse takipçi sayısının ne şekilde değişeceğini gözlemleyebiliriz. Hootsuite, sosyal medya kanallarındaki tüm hareketlerin raporlarını da size ayrıntılı bir şekilde  sunmakta ve bunu yaparken sizin tercih ettiğiniz rapor formatını hazırlamanıza imkan vermektedir. Hem web hem de mobil uygulamasıyla erişiminin kolay olduğu Hootsuite hakkında daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

 

 

BUFFER

 

Tanıtmak istediğimiz bir diğer sosyal medya yönetim aracımız ise Buffer.  Buffer ile Twitter, Facebook ve Linkedln hesaplarınıza erişim sağlayabiliyorsunuz.  Hootsuite’den ayrıldığı noktalardan en önemlisi bu diyebiliriz. Yine gönderi zamanlama ile bize vakit kazandıran Buffer, raporlama özelliği ile de ön plana çıkıyor. Buffer program özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

 

SOCIAL MENTION

 

Sosyal medya yönetiminde bir diğer önemli nokta içerik üretimidir. Her marka, kendi sektörüne göre içerikler üretir, kampanyalar çıkar, yazılar yazar, gündemi takip eder ve en güncel olaya duyarlılığını göstermek için dahil olmak ister. Social mention arama motoruna size içerik olabilecek bir kelime yazdığınızda önünüze o konu ile alakalı yazılmış yazılar çıkar. Bu sayede hem içerik üretmede fikir sahibi olup güncel olanı kaçırmamış olursunuz hem de rakiplerinizin neler yaptığını rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Social mention ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

GROWSTA

 

Growsta sadece İnstagram hesabınızın yönetimine imkan vermektedir. Growsta ile hedef kitle belirleyebilir, bu hedef kitle ışığında takip etme, post beğenisi ve rakip analizi yoluyla takipçi kazanabilir, lokasyon belirleyip hedef kitle alanını daraltabilir ve gönderilerinizi planlayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta aslında doğru hedef kitleyi bulmak. Bu da bu sistemde hashtag yardımıyla yürüyor. Yani bizim yaptığımız paylaşımlara, bizim sektörümüze uygun hahstag kullanan veya o hashtagle paylaşılmış bir fotoğrafı beğenen kişiler hedef kitle oluyor. Bundan sonrası o kişilere kendimizi göstermek oluyor. Onları takip ederek veya postlarını beğenerek kendimizi gösteriyor, belirlediğimiz gün sonrasında onları takipten çıkabiliyoruz. Bu şekilde sayfamıza bu kimmiş diye göz atıp postlarımızı beğenerek bizim takip isteğimizi kabul eden ve sayfamızı beğenen kişileri kazanmış oluyoruz.  Growsta ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sosyal medya yönetim araçları, dahil olduğumuz sosyal medya kanalını aktif bir şekilde yönetmemize yardımcı oluyor. Paylaşmış olduğumuz tüm araçların deneme paketleri bulunmaktadır. Dilerseniz deneme paketlerine üye olup sistemin size uygun olup olmadığını, size yarar sağlayıp sağlamayacağını deneyimleyebilirsiniz.

 

Yazan: Gizem Özde Açıkgöz