ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

EN İYİ ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

Eylül 15 2015

EN İYİ ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

 

İnternet sektörünün olmazsa olmaz demirbaşlarından biri hiç şüphesiz SEO'dur. Seo nedir ve Seo Nasıl Yapılır? ile ilgili daha önce sizleri bilgilendirmiştik. Şimdi biraz daha konuyu derinleştirip etkili SEO çalışmalarının en önemli nedenlerinden biri olan Seo araçlarından bahsedeceğiz. Seo'nun önem kazanmasıyla bugün ücretli ve ücretsiz birçok SEO aracı sektörde görmemiz mümkün. Peki en faydalı ücretsiz SEO araçları hangileri? Cevabı bu yazımızda.

 

1. Google Search Console (Google Webmasters tools)

 

Mayıs 2015’te Google Search Console adını alan Google Webmasters tool Google’ın ücretsiz sunduğu en popüler SEO araçlarından biridir. Siteniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz bu tool’a sitenize ufak bir kod ekleyerek ya da FTP’den bir dosya atarak entegre olabilirsiniz.

Tool'a ulaşmak için;  https://support.google.com/webmasters

 

2. Google Analytics

 

Google’ın sunduğu en çok kullanılan ücretsiz ölçümleme aracıdır. Google Analytics’te hesap oluşturduktan sonra verilen kodu sitenize eklemeniz yeterlidir. Sonrasında sitenizle ilgili verileri analytics’te izleyebilirsiniz. Sitenize hangi kaynaklardan trafik çekiyorsunuz, sitenizin anlık ziyaretleri, mobile performansı, tarayıcı performansı ve daha birçok veriye analytics kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tool'a ulaşmak için;  http://www.google.com/analytics

 

3. Google Adwords Keyword Planner

 

Adwords hesabı üzerinden ulaşılan bu tool ile kişilerin internette en çok aradığı kelimeleri görebilir, rekabetleri, şehirlere göre aranılan kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Tool'a ulaşmak için;  https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner

 

4. Google Trends

 

Google arama trendlerini detaylıca bizlere sunan Google'ın ücretsiz tool'larından biridir. Arama yaptığınız kelimelerin hangi coğrafyalarda ne sıklıkla arandığını bu tool aracılığı ile görebilirsiniz. 

Tool'a ulaşmak için; https://www.google.com.tr/trends/

 

5. Google PageSpeed

 

Google’ın sayfa açılış hızınızla ilgili verileri sunan ve sayfa yükleme hızını artırıcı öneriler sunan ücretsiz bir tool’dur.

Tool'a ulaşmak için;  https://developers.google.com/speed/pagespeed

 

6. W3C Validator

 

Ücretsiz bu araç ile sitenizdeki tüm hataları tespit edebilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Tool'a ulaşmak için;  https://validator.w3.org

 

7. Open Site Explorer

 

Open Site Explorer en bilinen backlink profil izleme tool'larından biridir. Freemium modeli ile çalışır ve günde 3 rapor çalıştırabilirsiniz. Ücretsiz kayıt olabileceğiniz bu tool ile analiz ettiğiniz domainin 1.000 backlinkini ilk 15 backlinkinn anchor text, sayfa ve domain değerlerini görebilirsiniz.

Tool'a ulaşmak için;  https://moz.com/researchtools/ose/

 

8. Majestik Seo Site Explorer

 

Majestik'te en çok bilinen backlink analiz tool'larından biridir. Freemium modeli ile çalışır. Üye olmadan sorgulama yaptığınızda size yönlendirme yapan site sayısı, kaç farklı IP'den link aldığınız gibi özet bilgiler verir. Ücretsiz üye olmanız durumunda bunlara ek olarak backlink raporları ve en çok link aldığınız 5 site ve 100 sayfayı görebiliyorsunuz.

Tool'a ulaşmak için;  https://majestic.com/

 

9. Seo Browser

 

İçerik analizi seo çalışmalarında çok önemli yere sahiptir. Seo browser ücretsiz içerik analiz tool'udur. İBasit ve gelişmiş olmak üzere iki farklı çalışma şekli vardır. Basit modda analiz etmek istediğiniz sayfanın text tabanlı versiyonunu size sunuyor gelişmiş modda ise yine text tabanlı versiyonu size sunup aynı zamanda meta tag, kelime sayısı, IP adresi gibi bilgileri de sizinle paylaşıyor.

Tool'a ulaşmak için;  http://www.seo-browser.com/

 

10. Screaming Frog Seo Spider Tool

 

Ücretsiz bu tool ile internet sitenizin sayfalarını crawl edebilirsiniz. Meta tag, görsel etiket analizleri, link profil analizi gibi birçok bilgiyi size sunar. Dilerseniz bu bilgileri exportta edebilirsiniz. Ücretsiz 500 sayfaya kadar crawl edebildiğiniz bu tool'un sınırsız sürünü ise £99.

Tool'a ulaşmak için ; http://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/

 

11. Builtwith

 

Araştırma yapmak istediğiniz sitenin serverı, analytics yapısı, javascript kütüphaneleri, framework yapısı gibi birçok bilgiyi detaylıca size sunan bir ücretsiz bir tool'dur. 

Tool'a ulaşmak için; http://builtwith.com/

 

12. WordTracker

 

Ücretsiz kelime öneri aracıdır. Bir kelime aradığınızda o kelime ile ilgili olabilecek 100 kelime önerisi size sunar.

Tool'a ulaşmak için; https://freekeywords.wordtracker.com

 

Yazan: Leyla Doğan