ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Etkili bir ürün detay sayfası ile dönüşümlerinizi artırın...

Nisan 21 2016

Etkili bir ürün detay sayfası ile dönüşümlerinizi artırın...

 

E-ticaret sitelerinin en önemli CPI’larının başında Converion rate’ler geliyor. Conversion rate’leri artırmanın en önemli etkenlerinden biri ise ürün detay sayfalarından geçiyor. Peki etkili bir ürün detay sayfası nasıl olmalı?

 

Sayfa linki

 

Ürün detay sayfanızın linkinin  seo’ya uygun olması ürün detay sayfanızı üst sıralara çıkaracak ve ürün sayfanıza organik trafik sağlayacaktır. Bu yüzden url’leri kullanıcı dostu, anlaşılır ve ürünle ilgili bilgi verecek şekilde optimize edersek amacımıza ulaşabiliriz. Teknoloji ürünleri satan bir e-ticaret sitesi olduğunuzu düşünelim. Ürün detay sayfa linkinizin aşağıdaki olması hem müşterilerinize bilgi verir hem de güvenilir bir firma olduğunuzun mesajını verebilir. Linkinizde %20 gibi ifadelerin olması güvenilmez, amatör bir firma görüntüsü vermenize neden olabilir.

 

www.domain.com/akilli-telefon/apple-iphone-5s-16gb

 

Ürün resimleri

 

Müşterinin ürün satın almasında en önemli etkenlerin başında ürün görselleri gelmektedir. Ürün görsellerin yüksek çözünürlükte olmalı, müşterinin ürünü detaylıca görebileceği birden fazla açıdan görsele yer verilmelidir. Görsellerin sayfadaki yeri de iyi ayarlanmalıdır, sayfada çok fazla veya çok az yer kaplamamalı. Ürün görsellerinde beyaz arkaplan kullanılması ürünün daha net görünmesini sağlayacaktır bu yüzden çekimlerin bu şekilde yapılmasına dikkat edilmeli.

 

Ürün ismi

 

Ürün isminin seo’ya uygun seçilmesi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Ürün ismi ziyaretçilere ilk izlenimi veren, sayfanın ziyaret edilmesinde büyük öneme sahip olan bir konudur ve bu yüzden ürün isminin net, anlaşılır, ürünle ilgili bilgiler vermesi gerekir. Örneğin Apple iphone satan bir teknoloji firmasında Apple Iphone 5s 16gb Gold Akıllı Telefon doğru bir başlık olacaktır.

 

Ürün detayı

 

Online alışverişin dezavantajlarından biri kullanıcıların ürüne temas edememeleridir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için ürün detay sayfanızda sattığınız ürünle ilgili detay bilgilere yer vermeniz önemlidir. Ürünün fiyatı, renk, beden seçenekleri, stok durumu, ürünün hangi malzemeden yapıldığı gibi bilgilere yer verilmesi müşterinin satın alma ihtimalini artıracak unsurlardır.

 

Ürün Seçenekleri

 

Ürününüzün renk, beden gibi farklı seçenekleri varsa bunları müşterinize sunmanız sizin için avantaj sağlayacaktır. Müşteriler  ürünlerini kendileri seçmek isteyeceklerdir bu yüzden kullanıcılara çeşit sunmanızı öneriyoruz.

 

Sayfa hızı

 

Kullanıcıyı ürün detay sayfanızı görmeye ikna ettiğinizde kullanıcı sayfanın geç yüklenmesi gibi bir sorunla karşılaşırsa bu müşterinin web sitesini terketmesini sağlayacaktır. İnternet kullanıcılarının sabırsız davrandığı en önemli durumlardan biri de sayfa yüklenme süreleridir bu yüzden web sitemize gelen potansiyel müşteri adaylarını kaçırmamamız gerekir. Web sitemizdeki bounce rate oranlarını düşürmek için buradan web sitenizi test edebilir ve önerileri uygulayarak sayfa hızınızı artırabilirsiniz.

 

Call to action

 

Ürün detay sayfanızda kullanıcıları harekete geçirici bir buton olması conversion rate’lerin yukarıya çekilmesini sağlayacaktır.  Kullandığımız butonun boyutuna, rengine karar verirken A/B testler yapmak önemlidir. Örneğin Sipariş ver, satın al gibi mesajlar ya da turuncu, kırmızı renk seçeneklerinin denenmesi conversion rate’lerinizi artıracaktır.

 

Sosyal medya paylaşım butonları

 

Ürün detay sayfalarınızda sosyal medya paylaşım ikonlarının yer alması ürünlerinizin çok daha fazla insana ulaşmasını sağlayacak ve bu da organik trafiğinizi artıracaktır. Satın almada arkadaş seçimleri, yorumları vs etkili olduğu için kullanıcının beğendiği, paylaştığı arkadaşlarının da ilgisini çekecek conversion rate’leri artıracaktır. Bu yüzden insanları paylaşıma teşvik etmek için kampanyalar yapmak önemlidir. Mesela ürünü Facebook sayfasında paylaşanlara sepette  %5 indirim gibi bir kampanya yapmanız faydalı olacaktır.

 

Avantajlar

 

Detay sayfanızda web sitenizdeki avantajlara yer vermeniz conversion rate’leri artırmanızı sağlayacaktır. Kargo bedava, taksit seçenekleri gibi avantajlar kullanıcıların satın almasını etkileyen önemli faktörlerdendir.

 

Ürün yorumları

 

Ürünle ilgili olumlu olumsuz yorumlar satın almayı etkileyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu yüzden ürün detay sayfasında ürünle ilgili olumlu yorumlara yer vermemiz conversion rate’leri artıracaktir.

 

Benzer ürünler

 

Son olarak sayfanızda ürününüzle kullanılabilecek yan ürünleri göstermeniz satışların artmasını sağlayacaktır. Örneğin akıllı telefonun yanında telefon kapağı, şarj aleti gibi ürünlere yer verilmesi çapraz satış yapmanızı ve conversion rate’leri artırmanıza yarayacaktır.

 

Chat Alanı

 

Web sitesinde chat alanının olması kullanıcıların anlık soru işaretlerine cevap vermenizi, dolayısıyla satışlarınızın artmasını sağlayacaktır. 

 

Yazan: Leyla Doğan