ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Facebook’ta Kaçınmanız Gereken 7 Davranış

Kasım 25 2016

 

Sosyal medya yöneticilerinin en çok emek verdikleri platformlardan biri olan Facebook; Mark  Zuckerberg tarafından paylaşılan verilere göre, 1.59 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 23'üne denk geliyor. Başka bir deyişle neredeyse her 4 kişiden 1'i Facebook kullanıcısı. Bu mecrada en iyi şekilde yer alabilmek ve markanızı doğru yönetebilmek de bu sebeple oldukça önemli.

 

Facebook; algoritmasında her geçen gün yeni değişikliklere giderken, bizler için de bu yenilikleri takip etmek güç hale geliyor. Aşağıda listelediğimiz maddelerle bu sorununun üstesinden gelebilecek, marka bilinilirliğinizi ve sosyal medyadaki gücünüzü bir “tık” daha arttırabileceksiniz.

 

 

1. Reklam İçeriklerinden Uzak Durun

 

Kullanıcılar, reklam içeriklerinden hiç memnun değiller! Hatta hakkında o kadar şikayet bildirimi alındı ki, Facebook bu konuda geri adım attı. Kısacası reklam odaklı içerikleriniz artık kullanıcılara daha az gösteriliyor. Bu sebeple reklamlardan çok; kullanıcıların dikkatini yönlendirmek, ilgi çekici yeni içerikler üretmek daha faydalı olacaktır.

 

 

2. İstatistikler Dostunuzdur

 

Facebook, istatistik sayfasında sahip olduğunuz kitle ile ilgili elde edebileceğiniz tüm detayları sunuyor. Bu verileri dikkate almadan yönetim stratejinizi belirlemeyin.

 

 

3. Duvara Yazılan Yorumları Silmek, Cevapsız Bırakmak

 

Sosyal medya, markalar için pozitif iletişim mecrası olarak bulunmaz bir nimet. Bundan en iyi şekilde faydalanmak yerine yorumları silmek veya daha kötüsü cevapsız bırakmak; kitleniz için olumsuz bir bakış açısı doğurur.

 

 

4. Az, çoktur!

 

Paylaşım sayısı, markadan markaya değişebilir fakat çok paylaşım yapmaktan kaçının. Takipçinizin aynı içerikte en az 30 sayfayı takip ettiğiniz ve 300 tane de arkadaşı olduğunu varsayarsak, nedenini daha net görebilirsiniz. Bunun yerine az ama ilgi çekici, kaliteli bir içerik planı sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yarar sağlar.

 

 

5. Tamamlanmamış Sayfalar / Profiller

 

Markalar ve tabi ki sizin için en önemli şey eksiksiz bir profile sahip olmak. Eksiksiz bir profil her açıdan öndedir. Bu nedenle adres, telefon, lokasyon (harita), fotoğraf, internet site linkiniz ve diğer sosyal medya hesaplarınız hepsini dikkatlice doldurun. Herkes internet sitenize girip detaylara bakmayabilir.

 

 

6. Mecraları Karıştırmak, Yanlış Paylaşımlar

 

Her mecranın kendine özel dinamikleri ve standartları vardır. Bunları karıştırmamak lazım. Twitter’ın en popüler gündem etiketini alıp Facebook’ta kullanmak size fayda sağlamaz çoğu zaman. Instagram’da linklerin (şimdilik) tıklanamadığını  bilmiyorsanız uzun gereksiz link paylaşımları yaparsınız ve kullanıcılarınız kaçar. Facebook’un paylaşım dinamiklerini mutlaka sürekli araştırın. (En çok fotoğraf mı etkileşim alır video mu?)

 

7. Özel Mesajları Cevapsız Bırakmak

 

Facebook’ta sırf görünüyor diye yorumlara, duvarınızdaki paylaşımlara özenle döndüğünüzü düşünelim. Bir çok marka bunu yaparken özelden atılan mesajlara cevap vermeyi aklından bile geçirmiyor nedense. Herkese açık paylaşımlar ne kadar önemli ise kapalı mesajlar da en az o kadar önemlidir. Bir başarı hikayesinin nereden çıkacağı belli olmaz. İlişkinizi güçlü tutun.

 

 

 

Yazan: Paye Albaş

            paye@corneadigital.com