ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Google Adwords mü? Facebook reklamları mı?

Eylül 22 2015

GOOGLE ADWORDS MÜ? FACEBOOK REKLAMLARI MI?

 

Google ve Facebook’un reklam pastasında büyük rekabet içerisinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki facebook reklamları mı? Google reklamları mı? Bunu cevaplamadan önce gelin Facebook ve Google’ın 2015 2.çeyrek raporlarına bir göz atalım.

 

Facebook 2015 ikinci çeyrek verileri

 

Facebook’un kullanıcı raporuna baktığımızda 2015 2.çeyreğinde aylık 1,49 milyar aktif üyeye sahip olduğunu görüyoruz. Bu rakam geçen seneye göre %13 artış göstermiş. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 968 milyon. Aylık aktif mobil kullanıcı sayısı 1,31 milyar. Bu rakamda da geçen seneye göre %23 artmış. Günlük aktif mobil kullanıcı sayısı ise 844 milyon. Geçen seneye göre %29 artış var. Facebook’un 2015 ikinci çeyrek gelir raporuna bakacak olursak; Facebook’un  ikinci çeyrek geliri 4,04 milyar olarak gerçekleşmiştir, reklam geliri ise 3,83 milyar dolar. 2014 ikinci çeyreğine göre %30’luk bir artış var. Mobil reklam gelirleri ise toplam reklam gelirlerinin %75’ine sahip. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam %74’tü. 

 

Google 2015 ikinçi çeyrek verileri

 

Google’ın 2015 ikinci çeyrek raporlarına baktığımızda elde edilen gelirin 17.7 milyar dolar olduğunu görüyoruz.  Bu rakam 2014 ikinci çeyreğine göre %10 artış göstermiş. Google'ın bu çeyrekte net karı ise 3.93 milyar dolar.  Google’ın 2015 ikinci çeyrek reklam geliri ise 16 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen seneye göre %14’lük bir artış var.

 

Facebook ve Google’ın rakamlarını incelediğimizde her iki kanalında toplam gelirlerinde ve reklam gelirlerinde geçen seneye göre artış sağlandığını görüyoruz. Facebook’taki artış oranlarının ise Google’a göre biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 

Peki her iki kanal da büyümeye devam ediyorsa reklamverenler kanal tercihini neye göre yapmalı?

 

Pazarlama dediğimiz konu 4P’den oluşmaktadır. Ürün (Product), Fiyat (Price), Dağıtım (Place), Tutundurma (Promotion).  Bu maddelerin hepsi  bir satış için olmazsa olmazdır. Ürün, fiyat ve dağıtım kısmında çok iyi olduğunuzu varsayalım promosyon kısmında iyi değilseniz, ürününüzü, hizmetinizi potansiyel müşterilerinize gösteremiyorsanız başarılı olduğunuz söylenemez. 

Potansiyel müşterilerime hangi kanaldan ulaşabilirim? Benim için uygun reklam kanalı hangisi? Asıl soru bu...

 

Facebook mu? Google mı?

 

Biraz da her iki kanalın artı ve eksilerinden bahsedelim...  Her iki kanalın da milyarlarca kullanıcısı var ancak Facebook’ta geçirilen süre Google’a göre daha fazladır. Her iki kanalda da çoğunlukla kullanılan CPC ödeme şekli kullanılmaktadır. Hedefleme seçenekleri konusunda Facebook Google’a göre bir adım daha öndedir. Performans açısından ise Google reklamlarının tıklama oranları Facebook’a göre daha fazladır. Tabi bu sektörden sektöre, kampanyadan kampanyaya göre farklılık gösterecektir. Ancak Google aramalarda kişi ürünü aradığı yani zaten ilgili olduğu için tıklama ihtimali Facebook reklamlarına göre fazladır. ( Ama aynı durum Google’ın Display reklamlarında söz konusu değildir. Display reklamlar da Facebook reklamları gibi biraz daha branding etkisi verdiği için direk satış odaklı olmadığı için tıklama oranları daha düşüktür.) Google’ın CPC rakamları ise Facebook’a göre oldukça yüksektir. Özellikle Google search kampanyalarında durum böyle. Sektöre göre farklılık gösterse de rekabet Google’da çok fazla olduğu için bu CPC rakamlarına da yansımaktadır. Dönüşüm rakamları olarak kıyaslayacak olursak yine aynı mantıkla Google’ın Facebook’tan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Reklam vermeden önce reklam verme amacımızı belirlememiz çok daha doğru olacaktır. Satış yapmak için mi reklam veriyoruz yoksa bilinirliliğimizi artırmak için mi reklam veriyoruz?  Facebook ve Google reklamlarını kullanan bir ajans olarak şunu söyleyebiliriz ki Facebook reklamları çoğunlukla marka bilinirliliğinizi artırmakta size faydalı olurken Google daha çok direk satış gerçekleştirmekte  faydalı olacaktır. Yani Google size ilk satışı sağlayabilir ancak  bu satışın devamlılığının sağlanması konusunda Facebook reklamlarından yararlanmak çok akıllıca olur.

 

Sonuç olarak; Facebook ve Google reklamlarının performanslarının sektörden sektöre farklılık gösterebileceğini, bu yüzden test bütçeleri ile iki kanalda da denemeler yapmanızı, performanslarını karşılaştırmanızı öneririz. Her iki kanalda da var olmanız önemli. Yukarıda da söylediğimiz gibi Google reklamları ilk satışınızda Facebook reklamları sonraki satışlarda büyük rol oynuyor.

 

Google reklam modelleri ve Facebook reklam modelleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz daha önce yazmış olduğumuz makalelere göz atabilirsiniz.

 

Google reklam modelleri için tıklayın

 

Facebook reklam modelleri için tıklayın

 

Yazan: Leyla Doğan