ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Google Analytics E-ticaret Entegrasyonu

Aralık 01 2015

GOOGLE ANALYTICS E-TİCARET ENTEGRASYONU

 

Tüm web site sahipleri için web sitelerinin performanslarını, kullanıcı davranışlarını vs görmek elbette ki önemli. Bunun için birçok ücretsiz tool mevcut ama en çok kullanılanı Google Analytics. Analytics hesabını açtığınızda web sitenizdeki kullanıcı sayısı, sitenize hangi kaynaklardan ziyaretçi geldiğini, web sitesinde geçirilen süre, yeni kullanıcı oranı gibi verileri görmeniz mümkün. Ama bunlar bir web sitesi için yeterli midir?

 

Web sitenizde bir şeyler satıyorsanız e-ticaret entegrasyonu sizler için çok büyük öneme sahip.  Hangi hangi kanaldan kaç adet satış gerçekleştiriyorsunuz, ne kadar gelir sağlıyorsunuz, karlılığınız ne, gelen ziyaretçilerin ne kadarı satışa dönüyor bunlar ve daha birçok veriyi analytics e-commerce entegrasyonu ile sağlayabilirsiniz. Bu entegrasyonu gerçekleştirmeniz reklam bütçenizi en efektif şekilde kullanmanızı sağlayacak bu da satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

 

İsteğe bağlı olarak JavaScript koduna eklemeler yaparak, conversion id'si, ürün ismi, kategorisi, miktarı, satın alınan bölgeyle ilgili coğrafi bilgilere kadar birçok bilgiye de ulaşmanız mümkün. E-ticaret entegrasyonunun önemini, entegrasyon ile hangi bilgilere ulaşabileceğinizin bilgisini verdikten sonra bu entegrasyonu nasıl sağlayacaksınız bundan biraz bahsedelim.

 

Analytics e-ticaret entegrasyonu nasıl sağlanır?

 

Bunun için ilk yapılması gereken analytics raporlarında e-ticareti aktif hale getirmek. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

1. Analytics hesabınızda oturum açın

2. Yönetici sekmesini tıklayarak ilgili hesap, mülk ve görünüme gelin.

3. Görünüm kısmında E-ticaret ayarlarını tıklayarak açılan ekranda e-ticareti etkin hale getirin.

4. Gönder seçeneğini tıklayın

 

 

Bu entegrasyonu tamamladıktan sonra yapılması gereken şey JavaScript kodunu web sitesinde ilgili yere yerleştirmek. Kod entegrasyonu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.