ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eylül 28 2015

GOOGLE ANALYTICS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

 

Google Analytics nedir? Google Analytics nasıl kullanılır? Google Analytics kodu siteye nasıl eklenir? Analytics ile ilgili en çok merak edilen soruları bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

 

Google Analytics Nedir?

 

Google Analytics Google’ın ücretsiz raporlama, istatistik aracıdır. (Aylık sayfa gösterimi 5 milyona kadar ücretsiz kullanılabilir) Bir internet siteniz var ve ziyaretçilerinizi daha iyi tanımak istiyorsunuz o zaman yapmanız gereken ilk şey bir Google Analytics hesabı açmak olmalı. Google Analytics ile sitenizin ziyaretçi sayıları, sitenizde geçirilen süreler, ziyaretçilerinizin demografik bilgileri, sitenize hangi kanallardan ziyaretçi geldiği gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Analytics ile ulaştığınız bu veriler ve daha birçokları ile sitenizi, ziyaretçilerinizi iyi bir şekilde analiz edebilir ve ziyaretçilerinize daha iyi hizmet sunabilirsiniz.

 

Google Analytics ara yüzünde en çok kullanılan sekmeler ve bu sekmelerle hangi bilgilere ulaşılır?

 

 

1.Gerçek Zamanlı 

 

Gerçek zamanlı sekmesinin alt kırılımları genel bakış, yerler, trafik kaynakları, içerik, etkinlikler ve dönüşümlerdir. Genel bakışta; şu an sitenizde kaç etkin kullanıcı var, hangi kaynaklardan gelmişler, anlık hangi sayfalarınızda kaç ziyaretçi var, hangi ilden kaç ziyaretçi var, en fazla trafik getiren sosyal kanallar, anlık en çok kullanılan anahtar kelime verilerini özet şekilde görebilirsiniz. Yerler, trafik kaynakları, içerik, etkinlikler ve dönüşüm kırılımlarında ise özette verilen verileri detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

 

2. Kitle

  

Kitle sekmesinde ziyaretçilerinizin demografik bilgileri, ilgi alanları, coğrafi bilgileri, site içi davranışları, teknolojik verilerii, mobil verileri, özelleştirilmiş veriler,      karşılaştırma ve kullanıcı akışı verilerine ulaşabilirsiniz. Kısacası bu sekmedeki veriler ziyaretçilerinizi yakından tanımanızı sağlıyor.

 

3.  Edinme

 

Edinme sekmesinde sitenize gelen trafiğin hangi kaynaklardan geldiğini detaylıca inceleyebilirsiniz. Kaynak/araç kısmında ise bunu daha detaylandırabilir adwords mü? Organik mi? Email mi vs bunları görebilirsiniz. Adwords kampanyalarınızın performansını detaylıca inceleyebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu ile ise yapılan sorguları, açılış sayfalarınızın perfırmansını ve coğrafi özeti bulabilirsiniz.

 

4. Davranış

 

Bu sekmede ise sitenizle ilgili bazı verileri detaylı şekilde bulabilirsiniz. Sayfalarınızın performansları, sitenizin hızı, arama verileri vs bulabilirsiniz. Etkinliklerde site içi cms page veya block lar içine eklenen takip kodu ile yaptığınız yarışmalar veya kampanyaların performansını çıkartabilirsiniz. Site içi analytics seçildiğinde siteniz üzerinde vakit geçiren ziyaterçilerinizin yapmış olduğu davranışları ve hangi alanlara daha fazla tıklandığını görsel bir şekilde karşınıza çıkaracaktır.

 

5. Dönüşümler

 

Bu sekme e-ticaret sitenizde gerçekleşen dönüşümlerin raporunu size sunar. Analytics üzerinde oluşturduğunuz hedeflerin performansını, e-ticaret altında ürün, satış, ürün listesi peformanslarını görebilirsiniz.

 

Analytics üzerinde en çok zaman geçireceğiniz sekmelerin hangileri olduğunu, bu sekmeler ile hangi verilere ulaşabileceğinizin bilgisini yukarıda özetlemeye çalıştık.

Google Analytics’in ne olduğu, hangi verilere ulaşmanızı sağladığı ile ilgili bilgiyi verdik. Google Analytics açmaya karar verdiyseniz şimdi bunu nasıl yapacaksınız bunun bilgisini verelim.

 

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

 

http://www.google.com/intl/tr_ALL/analytics/ adresine girin, sağ yukarda bir hesap oluşturun sekmesine tıklayarak hesabınızı oluşturun. Sonrasında analytics’in size verdiği kodu alıp sitenizin tüm sayfalarına yerleştirin.

Analytics’in size verdiği kodu nerde bulabilirim sorusun cevabı için tıklayın

İzleme kodunun sitenize nasıl ekleneceğini öğrenmek istiyorsanız tıklayın 

Bu adımları tamamladıktan sonra sitemizi izlemeye başlayabilirsiniz.

 

E-ticaret sitelerinin analytics tarafında e-commerce entegrasyonu çok önemli, yani satış performansınızın detaylıca raporunu analytics tarafında görmek istiyorsanız analytics e-commerce entegrasyonunu da tamamlamanız gerekmektedir. Böylece hangi kanaldan kaç ziyaretçi aldığınızın raporunun yanında hangi kanaldan kaç satış geldi, bunların gelirleri neler vs bu bilgileri de görmeye başlayabilirsiniz. Bu entegrasyonun nasıl yapılacağını merak ediyorsanız tıklayın

 

Yazan: Leyla Doğan