ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Eylül 17 2015

GOOGLE REKLAM MODELLERİ NELERDİR?

 

Google reklamları hemen hemen herkesin ilgiyle baktığı, araştırdığı, öğrenmeye çalıştığı bir konu. Özellikle reklamverenler Google'ın tüm reklam modellerini öğrenip denemeye hevesli. Biz de Cornea olarak araştırmanıza katkı sağlayalım istedik ve Adwords'te kullanabileceğiniz reklam modelleri nelerdir? Reklamverme amacınıza göre hangi reklam modelini kullanmanız daha mantıklı olur? sorularını bu yazımızda cevapladık.

 

1. Arama Ağı Reklamları

 

Arama ağı reklamlarında; Google Arama ağı ( google arama, haritalar, görseller, videolar)  veya Google Arama ağı  iş ortakları sitelerinde arama yapan kişilere reklamlarınızı gösterirsiniz. Kampanyanızı oluştururken girdiğiniz anahtar kelimelere göre reklamlarınız tetiklenir ve ilgili kişilere reklamlarınız gösterilir.

 

İnternet kullanıcıları öncelikle ihtiyaçları ile ilgili bir araştırma yaparlar bunun sonrasında karar verme ve satın alma gerçekleşir. Arama ağı reklamları yatırım getirisi en yüksek olan reklam türüdür. Burada kullanıcılar ürün veya hizmeti ararlar, yani bu kişiler satın almaya en yakın kişilerdir bu yüzden bu reklam türü performans olarak yüksek geri dönüşler sağlamaktadır. Burada önemli bir başka konu ise ilk sayfada hatta ilk sayfanın üst sıralarında reklamlarınızı gösterebilmektir. Tabi bu da reklamlarınızın performansı, anahtar kelimelerinize atadığınız bid’ler, anahtar kelimedeki rekabet oranına yüksek ölçüde bağlıdır.

 

Arama ağı reklamlarında kişi reklamınızı tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Reklam gösteriminden bir ücretlendirmeye tabi tutulmazsınız ancak reklamınızın gösterilip tıklanmaması performansınızı olumsuz etkiler. 

 

Arama ağı’ndaki reklam türleri

 1. Metin Reklamlar
 2. Uzantı içeren reklamlar
 3. Ürün listeleme reklamları
 4. Resim ve video reklamlar

 

 

2. Görüntülü reklamlar

 

Görüntülü reklamlar banner ve video reklam yayını yapmanıza olanak tanır. Google web siteleri ve Görüntülü reklam ağı iş ortaklarında reklamlarınızı gösterirsiniz. Google görüntülü reklam ağı internet kullanıcılarının %90’una ulaşmaktadır ve 2 milyon yayıncıya sahiptir.

 

Reklamverenler, görüntülü reklamları daha çok marka bilinirliliği oluşturmak ve marka bilinirliliğini artırmak amacıyla kullanmaktadır. Ancak bunun yanında görüntülü reklamları satış odaklı da kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu da remarketing reklamları ile mümkün olmaktadır. Görüntülü reklamlar içerisindeki bu reklam türünü satışlarınızı artırmak amacıyla kullanabilirsiniz.

 

Görüntülü reklamlar ile çok çeşitli ilgi alanı, keywords, yerleşim ve konu hedeflemesiyle geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bu reklam türünde de ücretlendirme tıklama başı yapılmaktadır. Yani kullanıcılar reklamınızı tıklayıp siteye yönlendiklerinde Google’a ödeme yaparsınız.

 

Görüntülü reklam ağı’ndaki reklam türleri

 1. Metin reklamlar
 2. Resim reklamlar
 3. Rich media reklamları
 4. Video reklamlar

 

 

3. Youtube reklamları

 

Youtube’un aylık 2 milyar ziyaretçisi olduğunu düşünürsek Youtube’a reklam vermek birçok reklamveren için doğru bir strateji olacaktır. Özellikle marka bilinirliği yaratmak ve marka bilinirliliğini artırmak amaçlanıyorsa youtube reklamlarını mutlaka denemelisiniz.

 

Youtube reklamlarında konu, ilgi alanı hedeflemesi yaparak reklamlarınızı oluşturabileceğiniz gibi sitenizi ziyaret etmiş kişileri de hedefleyebilirsiniz.

 

Youtube reklam biçimleri

 • Görüntülü reklamlar

. Standart Banner

. Video içi

 • Video reklamları

. Standart yayın içi

. Trueview

 • Diğer Reklamlar

. Anasayfa Masthead ve genişletilebilir

. Zengin medya

 

 

4. Admob reklamları

 

Admob uygulama alanında reklam göstermek isteyen reklamverenler için geçerli bir platformdur.  Admob reklamlarında Google reklamcılık politikaların yanında bazı ek yönergelere de uyulması şartı vardır.

 

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz; http://bit.ly/1MdWYjg

 

 

 

5. Gmail reklamları

 

Gmail reklamlarında kullanıcının gelen kutusu taranır ve sizin hedeflemeniz ile eşleşmesi durumunda reklamlarınız yayınlanır. Gmail reklamlarında ücretlendirme tıklama başına yapılmaktadır.

 

Reklamlar kullanıcılara gmail hesabındaki tanıtımlar sekmesinin üst kısmında gösterilir. Reklamlarınıza harici site, uygulama ticaret sitesi veya tıkla, ara bağlantıları ekleyebilirsiniz.

 

Gmail reklamları oluşturmak için gerekli politikalar ve teknik gereksinimlere buradan ulaşabilirsiniz; http://bit.ly/1UWXHra

 

 

Yazan: Leyla Doğan