ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

GÖRSEL İLETİŞİM

Haziran 11 2018

GÖRSEL İLETİŞİM

Görsel iletişimden bahsetmeden önce, görsel ve iletişimin tek başlarına anlamlarını bilmekte fayda var. Görsel, genellikle görüntüler ve gözle izlenilebilen her şeyin taşıdığı özelliktir. İletişim, kişiler arası duygu, düşünce aktarımıdır. Görsel iletişime gelcek olursak, Görsel iletişim, insanlığın ilk çağından beri bulunmaktadır. Mağara adamları, avladığı avların silüetlerini, mağara duvarlarına çizerek kendisinden sonra gelecek nesile kahramanlıklarını aktarmak istemektedir yada kendisi mağarada yokken habersiz gelen misafirler mağaradaki resimleri göstererek kendisinin ne kadar güçlü olduğunu ve kendisine bulaşılmayacağını anlatmaktadır. Görsel iletişim insanlık geliştikçe gelişti ve üç kere gelişmesinde patlama yaşadı. Bunlardan birincisi, Rönesans döneminde gerçekleşti. Rönesans sanatçıları eserleriy tam bir görsel şölen sundu. İkinci patlamayı fotoğrafın icadıyla yaşadı. Fotoğrafla birlikte artık herkes için bir anı paylaşmak çok kolay hale geldi, Büyükler küçüklere önceden çektiği fotoğralarla aynı mağara adamları gibi yaşamlarını daha gerçekçi bir şekilde anlattı. Bu daha sonra fotoğrafla yetinemeyen insanların sine Üçüncü ve en büyük patlamayı internetle yaşadı. Dünyayı küresel bir köy haline getiren internet, kullanıcılar arası ortak dil oluşturdu. Bu ortak dil genelde icon bazlı oluşmakta. İconlar, internetin bir nevi işaret dili ama çok daha küresel bazlı. aşağıda bir kaç örnek görebilirsiniz

.

İnternette ortak dil sadece iconlar değil bir diğer ortak dil de renkler. Her rengin kendine has bir anlamı vardır kırmızının  teklikeyi temsil etmesi gibi bu anlamları aşağıda görebilirsiniz.

Her işte olduğu gibi görsel iletişimde de problemler oluşmakta bu problemlere çözüm üretebilecek yeni uzmanlık alanı doğmuştur, bu çok geniş kapsamlı alan; Görsel iletişim tasarımı'dır. Bunun için hizmet veren onlarca görsel iletişim tasarımı ajansı vardır. Cornea Digital'de bu ajanslardan bir tanesidir.

Soru ve önerileriniz için bize marketing@corneadigital.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazan: Bilal ÇETİN