ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Instagram Reklamları Oluşturma

Ekim 01 2015

INSTAGRAM REKLAMLARI NASIL OLUŞTURULUR?

 

Instagram reklamları 30 Eylül itibariyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede kullanıma açıldı. Markalar instagram reklamları vermeye başladılar bile. Birçok reklamveren içinse Instagram reklamları ile ilgili soru işaretleri devam ediyor. Instagram reklamlarını nasıl oluşturacağız? Instagram reklam kuralları nelerdir? Performanslarını nasıl izleyeceğiz? Cornea olarak kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak için bu yazımızda ınstagram reklamlarını anlatacağız.

 

Instagram reklamları oluşturmadan önce;

 

Instagram hesabınızı bir Business Manager’a eklemeden Facebook Power Editor üzerinden reklam vermek için öncelikle yapmanız gereken mevcut Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza eklemek. Bunu da Facebook sayfanız üzerinde sağ üst kısımda ayarları ve sonrasında Instagram reklamlarını tıklayarak açılan sayfada ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Business Manager’a Instagram reklamlarınızı eklemek için; Business Manager’ınıza gidin, sayfanın sol üst tarafında Ticari hesap ayarları – Instagram Hesaplarını tıklayın Yeni Instagram hesabınızı üzerinize alına tıklayın kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra ileriye tıklayın ve Reklam hesaplarınızdan birine veya birkaçına Instagram Hesabını kullanma yetkisi vermek için, her bir reklam hesabının yanındaki kutuyu işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet'e tıklayın.

 

Bu aşamaları geçtikten sonra şimdi Instagram reklamlarını nasıl oluşturacağız buna bir bakalım.

 

Instagram kampanyaları nasıl oluşturulur?

 

Power editor’da ınstagram reklamlarını destekleyen bir kampanya oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

1.     Power Editor'a gidin ve sayfanın üst kısmındaki Reklamları Yönet'e tıklayın.

2.       Sayfanın sol kısmındaki kampanya simgesine ve Kampanya Oluştur'a tıklayın.

3.       Kampanya adı girin, Satın Alma Türü olarak Açık Artırma'yı seçin ve ınstagram reklamlarını destekleyen bir reklam verme amacı seçin.

4.       Kampanyanızı kaydetmek için Değişiklikleri Yükle'ye tıklayın.

5.       Sayfanın sol kısmındaki reklam seti simgesine ve ardından Reklam Seti Oluştur'a tıklayın.

6.       Reklam Seti Oluştur sayfasında mevcut bir kampanyayı kullanmayı ya da yeni bir kampanya oluşturmayı seçin.

7.       Reklam setine bir ad verin ve Oluştur'a tıklayın.

8.       Yeni reklam setini seçin ve bütçe, plan, hedef kitle, reklam alanı (reklamın yayınlanacağı yer) ve ücretlendirme gibi ayrıntıları belirlemek için sayfanın sağ tarafındaki Düzenle'ye tıklayın. Bu reklam setinde bulunan reklamların Instagram'da yayınlanmasını istiyorsanız, Reklam Alanları kısmında Instagram'ı seçin.

(Bu reklam alanı seçildiğinde reklamlarlarınız Instagram’ı IOS ve Android üzerinden kullanan kişilere gösterilecek.  Bu reklam alanı İnternet sitesine tıklamalar, Mobil uygulama yüklemeleri ve Video görüntülemeleri reklam amaçlarını desteklemektedir. Bunun dışındaki reklam amaçları kullanılamaz.)

          9.      Hazır olduğunuzda, yeni reklam setinizi yüklemek için Değişiklikleri Yükle'ye tıklayın.

         10.    Sayfanın sol kısmındaki reklam simgesine ve ardından Reklam Oluştur'a tıklayın.

         11.    Reklam Oluştur sayfasında mevcut bir kampanyayı kullanmayı ya da yeni bir kampanya oluşturmayı seçin. Aynı şekilde, mevcut bir reklam setini kullanma ya da yeni bir tane oluşturma arasında seçim yapın. Reklamınızın Instagram'da gösterilebilmesi için reklam setinizde Instagram reklam alanının işaretli olması gerekir.

         12.    Reklama bir ad verin ve Oluştur'a tıklayın.

         13.    Kreatifi ve reklamla ilgili diğer tüm bilgileri girin. Reklamlarda hedef kitle hedefleme ve teklif verme gibi bilgilerin reklam seti seviyesinde yönetildiğini unutmayın.

         14.    Hazır olduğunuzda, yeni reklamınızı yüklemek için Değişiklikleri Yükle'ye tıklayın.

 

Instagram kampanyasını oluşturdunuz artık reklamlarınız ınstagram uygulamasını IOS ve Android cihazlarda kullanan insanlara gösterilebilir. Tabi reklamlarınızı oluşturduktan sonra facebook reklamlarında olduğu gibi bir onay sürecinden geçer. Genellikle 24 saat içinde bu değerlendirme tamamlanır ve reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

 

Reklamlarınız reklam oluşturdururken seçtiğiniz formata göre yatay ve dikey olmak üzere iki formatta da görünebilir.

 

  

 

Instagram resim, video reklam spec'leri

Instagram reklamlarında tavsiye edilen görsel boyutu 1080x1080 pixeldir. Video boyutu ise 30MB geçmemelidir.  Reklamın altında yer alan açıklama metni ise en fazla 175 karakter olabilir. Yine görsellerde metin oranı %20’yi geçmemelidir. Bunu da buradan kontrol edebilirsiniz.

 

Instagram reklamlarında hedefleme

Instagram reklamlarında hedefleme yaparken facebook reklamlarında kullandığınız hedeflemelerin aynısını kullanabilirsiniz. Demografik bilgiler, ilgi alanları, yaş, cinsiyet, konum, eylemler vs seçebilirsiniz. Bunların arasında ülke, yaş ve cinsiyet hedeflemeleri belirtmeniz zorunludur, diğer hedeflemeleri isteğe bağlı kullanabilirsiniz. Yine facebook reklamlarında olduğu gibi özel hedef kitle ve benzer hedef kitle seçebilirsiniz.

 

Instagram reklamlarında ölçme, değerlendirme

Son olarak ınstagram reklamlarınızın performanslarını Power Editor’da veya reklam yöneticisinde görebilirsiniz. Instagram reklam performansınızı kampanya, reklam seti ve reklam düzeyinde görebilir, değerlendirebilirsiniz.

 

Yazan: Leyla Doğan