ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

İnternet satışlarında sepeti terketme oranlarını düşürmenin yolları nelerdir?

Şubat 07 2016

İnternet satışlarında sepeti terketme oranlarını düşürmenin yolları nelerdir?

 

Organik, direct, ücretli kanallar, sosyal medya ve daha fazlasıyla potansiyel müşterilerinizi web sitenize çektiniz. İnsanlar websitenizde gezinmeye başladılar, ürünleri incelediler, ilgilerini çektikleri ürünleri sepetine attılar ancak son adımı yani satın almayı gerçekleştirmeden websiteniden ayrıldılar. Bu online satışta çokça rastlanılan bir durumdur. Sepetin terkedilme oranının dünya ortalamasının %65 olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran da bize gösteriyor ki alışveriş sepetlerinde terkedilme oranlarını aşağıya çekmek adına çalışmaların yapılması eticaret sitelerinin önceliğinde olması gereken bir konu. Çünkü sepet ortalamasını aşağıya çekmek demek satışları artırmak anlamına geliyor. Peki sepet terkedilme oranlarını aşağıya çekmek için neler yapılabilir?

 

 

1. Takipte Kalın

 

Müşterilerinizin sepeti terkettiğini gördüğünüzde bu kişi ile 24 saat içerisinde e-posta ile iletişime geçip, sepeti neden terkettiğinin araştırmasını yapabilir, olası sorunları önleyerek alışverişi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

 

2. Açık olun

 

Müşterilerinize çıkarttığınız ekstra maliyetler sepeti terketmelerine sebep olmaktadır. Ürünün KDV fiyatını ürün detay sayfalarında belirtmiyor, kişi bunu ödeme ekranında görüyorsa bu fiyat farkı onun sepeti terketmesine neden oluyor. Bu yüzden ürün maliyetini baştan kişiye gösterirseniz sepet terkedilme oranlarını da aşağıya çekersiniz.

 

3. Websitesinde proaktif iletişime geçin

 

Websitenize web chat gibi anlık iletişime geçecekleri iletişim kanalları eklemeniz, müşterinin kafasındaki soru işaretlerini kısa sürede yanıtlamanızı sağlayacak ve sepet satışa dönecektir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki müşterilerle kurulan anlık iletişimler satışa dönüşme oranlarını 2,3 kat arıtmaktadır.

 

4. Remarketing yapmayı unutmayın

 

Potansiyel müşteriyi web sitenize çektiniz, sepet sayfasına kadar getirdiniz ancak satışa döndüremediniz. Bu aşamaya kadar gelen kullanıcıyı sonrasında da takip etmek önceliklerinizden biri olmalı. Yapılan araştırmalar kişinin satın alım gerçekleştirmesi için 5 kez ziyaret etmesi gerektiğini gösteriyor. Bu kişiyi takip etmenin yolu ise remarketing. Adwords üzerinden, sosyal medya üzerinden reklamlar yaparak bu kişilere kendinizi hatırlatıp satın alım gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. 

 

5. Beni sepetinde unuttun

 

Sepetine ürün atıp sonrasında bunu unutan ya da erteleyen birçok insan var. Bu kişilerin karşısına reklamlarla, email yoluyla ‘’Beni Sepetinde Unuttun’’ gibi sıcak bir iletişimle çıkarsanız dikkatlerini çekecek ve satın alımı gerçekleştirmelerini sağlacaksınız.

 

6. Kampanyalar düzenlemeyi unutmayın

 

İnsanları satın almaya teşvik eden önemli unsurlardan biri de hiç kuşkusuz kampanyalar. İnsanlara kısıtlı zamanlarının olduğu bir kampanya sunduğunuzda bu kişinin sepetini tamamlama olasılığını da artırmış olursunuz.

 

7. Websitenizle ilgilenmeyi unutmayın

 

E-ticaret sitelerinde websitenizin durumu öncelikle konulardan bir tanesi. Yavaş çalışan, donan bir websitesi kullanıcı deneyimi açısından olumsuz olacağından sepetin terkedilmesine neden olacaktır. Çünkü hiçbir kullanıcı onun dışında birçok alternatif varken yavaş yüklenen bir sitede dakikalarca zaman geçirmez. Bunu engellemek için websitenizin hızlı olduğundan emin olun.

 

Yazan: Leyla Doğan