ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

MARKA SADAKATİ

Haziran 22 2018

 

                                                                  MARKA SADAKATİ

      Günümüzde marka sadakati pazarlama için son derece önemli bir konudur çünkü markalar için sadık müşteri karlı müşteri demektir. Rekabetin son derece yoğun yaşandığı günümüz pazarlama dünyasında işletmelerin amacı kendi markalarına bağlı sadık müşteriler elde etmektir. Tüketicinin bir markayı deneyip ürün performansından memnun kalarak aynı markayı tekrar tekrar kullanması durumu tüketicinin markaya bağlılığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Marka sadakati ise sadece tüketicinin aynı markanın ürünlerini sürekli kullanması dışında markaya karşı duygusal bir bağ hissetmesidir. Tüketicilerin markanın bir özelliğinden etkilenmesiyle markaya karşı hissedilen duygusal bir bağın artmasına neden olur. Bir markanın değeri o markanın sadık müşterileri tarafından belirlenir. 

    Marka sadakati sağlayabilmek için sadece bir reklam kampanyası tasarlamanın dışında marka ve potansiyel müşteriler arasında sürekli bir etkileşim, iletişim olması gerekir. Bu doğrultuda dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak başarılı bir şekilde sadık müşteri kitlesi oluşturulabilir.

 

  • Dijital pazarlama yöntemleriyle nasıl marka sadakati ve bağlılığı oluşturulur ve ne derece bir etki sağlanabilir?
     
  • Müşteriye özel kişiselleştirilmiş mesajlar ve e-mailler

 Müşteriye bir topluluğun önemsiz bir parçası değil de markanız için özel bir birey olduğunu hissettirmelisiniz. Elde edilen verileri kullanarak doğum günlerinde veya özel günlerde müşterilere mesajlar atarak onları değerli hissettirebilirsiniz. Bunların yanı sıra kişiselleştirilmiş kampanyalar düzenleyerek mailler atabilirsiniz. Bu sayede müşteriler markanız tarafından kendini özel hissederek markayla arasında duygusal bir bağ hissedecektir.

Sosyal medya kananlarından seçilmiş içerikler paylaşma

    Söz konusu markanın sosyal medya kanalları üzerinden, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek içerikler paylaşılmasıdır. Bu sayede müşteriler markanın sosyal medya kanallarını takip edecek ve markayla arasında bir yakınlık oluşacaktır.

Müşteriye değer verdiğini gösterecek türden bir içerik sunma

    Müşteriye sunulacak, müşteriden geri bildirim alınacak ve onlara değerli olduklarını hissettirecek türden blog post, sosyal medya post ve video içerikleri hazırlamalıdır. Bu bloglar sayesinde müşteriler marka hakkında bilgi sahibi olabilecekler ve bilinç alıntında dahi olsa markaya karşı bir yakınlık hissedecektir. Bunun yanı sıra, okuduğu blogdan etkilendiği takdirde çevresindekilere de bahsederek bir fısıltı ( Word of mouth) oluşturacaktır.

 Yorum seçeneği sunma

  Müşteriye yorum seçeneği sunarak onların duygularına, düşüncelerine, şikâyet veya taleplerine karşı değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

Geri bildirim alma
    Yorumlar ve e- bültenler sayesinde müşterilerden geri bildirim alabilirsiniz. Aldığınız geri bildirimler doğrultusunda bir sonraki aksiyonları belirleyip müşterilerin taleplerine göre stratejiler belirleyerek müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz. Bu yöntem müşterilere değerli olduklarını hissettirecektir ve müşteriler tarafından bir bağ oluşmasına neden olacaktır.

 Web sitesi üzerinden ücretsiz sponsorlu içerikler paylaşma

     Marka bilinirliği ve sadakati için içerik kullanımı yollarından biri markanın sitesinden veya iletişim kanalları aracılığıyla paylaşım yaptığı sponsorlu içeriklerdir. Bu konudaki en belirgin örnek ise Red bull dur. Red bull hedef kitlesini extreme sporlar yapan insanlar olarak belirlemiştir ve bu konuyla ilgili kendi logosunun veya markasının adının dahi yer almadığı bir videoyu kendi web sitelerinde paylaşmıştır.

 

Soru ve önerileriniz için bize marketing@corneadigital.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazan: Ayşe Elma