ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

MARKALAR BRAND KEYWORD’LERE REKLAM VERMELİ Mİ?

Temmuz 23 2015

MARKALAR BRAND KEYWORD'LERE REKLAM VERMELİ Mİ?

 

Google adwords reklamlarında sıkça tartışılan konuların başında brand keyword’lere reklam verilip verilmemesi geliyor. İyi bir SEO çalışmasıyla organik tarafta marka aramalarında ilk sıralarda çıkmak bir marka için yeterli midir? Bu yazımızda brand keyword’lere reklam vermenin ne gibi avantajları var bunlara yer vereceğiz.

 

Brand Keyword'lere Reklam Vermenin Avantajları

 

* Marka araması yapan kullanıcıların sizi bilen, satışa yakın kullanıcılar olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca rakiplerinizin bazı havuçlarla satışa yakın bu kullanıcıyı sizden çekmek için çalışma yapması muhtemel. Bu yüzden brand keyword’lerde ilk sırada yer almanın mevcut müşterileri kaçırmamak için önemli etkenlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir başka olasılık ise rakiplerinizin sizin brand kelimelerinize reklam vermesi. Sıkça rastlanılan bu keys müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmanıza sebep olacağı için düşün cpc’ler ile kendi brand kelimelerinize reklam vererek rakiplerinizin önünüze geçmesini engelleyebilirsiniz.

 

* Hatalı SEO çalışmaları ile brand keyword’lerde organik aramalarda üst sıralarda çıkmıyor olabilirsiniz, organik tarafta üst sıralarda çıkmak uzun zaman aldığı için tıklama ve satış potansiyelini kaçırmamak için hızlı ve kolay yöntem brand keyword’lere reklam vermektir.

 

* Brand keyword’lerin tıklama oranları yüksek olduğu için kalite puanları da yüksek olacak ve bu da dip toplamda hesabınızın kalite puanının yükseklmesini sağlayacak.

 

Aşağıda rakibin brand aramasına reklam vererek rakibinden ön sırada yer alan Airbnb örneğini görebilirsiniz. Bu ve bunun gibi örnekler bize gösteriyor ki birçok marka tarafından gereksiz görülen ve üst yönetimin zor ikna edildiği reklam türü olan branding'in markalar tarafından kullanılması büyük önem taşıyor. Siz de yönettiğiniz hesapta testler yaparak organik ve reklam performansını karşılaştırabilir, reklam stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

 

Yazan: Leyla Doğan