ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Markalar Sosyal Medya Paylaşımlarına Yapılan Yorumlara Ne Şekilde Cevap Vermelidir?

Eylül 09 2015

Markalar Sosyal Medya Paylaşımlarına Yapılan Yorumlara Nasıl Cevap Vermelidir?

 

Sosyal medyada her gün karşı karşıya kaldığımız zorluk, içerik bulmaktır. Paylaşmış olduğumuz her içerik için gelen beğeni bizi mutlu eder, yorum heveslendirir, paylaşım ise gururlandırır. Hedef kitle ile en yakın olduğumuz nokta, yorumlardır. Direkt olarak kurulan ilişki ve bunu doğru bir şekilde yönetmek ise çok önemlidir.

 

Yorumlara Cevap Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kimi zaman bizi yere göğe sığdıramayan yorumlar, kimi zaman ise kötü niyetli, hatta hakaret içeren yorumlarla karşılaşırız. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Öncelikle hakkımızda yazılıp çizilen ne varsa her zaman bunların gözümüzün önünde, bizim için hazır bir şekilde beklemediğini kabul edelim ve hakkımızda yapılan iyi veya kötü yorumlara ulaşmak için doğru ve güvenilir araçlar kullanalım. Bunun için bir öneriniz var mı diyecek olursanız,  Hootsuite, Social Mention, Social Bro TweetDeck gibi daha birçok servisin yorumları takip ederek kullanıcılarına bilgi verdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca @takipleri de bu noktada önemlidir. Bu noktada hashtag ve @ ayrımına varmamız gerekir. Hashtag, o konuyla alakalı birpaylaşım yapıldığını gösterir, @ ise seninle alakalı bir şey söylüyorum veya sana cevap veriyorum anlamı taşımaktadır.

 

Yapılan yorumlara cevap verirken; etrafınızda sadece yorumu yapan kişi yoktur. Cevabınızı, yorumu okuyan herkes görecektir. Büyük bir salonda konuşma yapıyormuşçasına yazdıklarınız da çok fazla kişi tarafından okunup algılanacaktır ve öyle kabul edilecektir. Bu yüzden yazı dilinden kaynaklı yanlış anlaşılmalara yer vermemeniz, aynı şekilde karşı tarafın yorumunu da tek yönlü değerlendirmemeniz gerekmektedir. Bu noktada da pozitif olmanın önemi büyüktür.

 

Tüm çabanız markanız ile ilgili doğru bir algı oluşturmakken yanlış bir içerik veya üslup barındıran bir cevabın tüm algıyı yok etmesine veya yanlış bir yola sokmasına izin vermeyin.

Yazan: Gizem Özde Açıkgöz