ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Markalar Sosyal Medyada Kişiliklerini Nasıl Yansıtırlar?

Mart 02 2016

Markalar Sosyal Medyada Kişiliklerini Nasıl Yansıtırlar?

 

Her Marka Bir Kişidir

                Bir marka yaratmak, onu kişileştirmek ve geniş rekabet piyasasında kendi farklılıklarını ortaya koyarak güçlü bir şekilde yoluna devam etmek zor bir süreci işaret eder. Bu süreçte markaları başarıya götüren en önemli anahtar kendilerini iyi tanımak ve tanımlamaktır. Jennifer Aaker’e göre; marka kişiliği, “marka ile anılan tüm insani karakter özellikleridir.” Marka kişiliği, insanlar üzerinde belirli bir duygu yaratır. Yaratılmış olan bu duygu ise, marka ile tüketicinin daha yakın ilişki içinde olmasını sağlar. Bizler de bir tüketici olarak satın aldığımız, beğendiğimiz, hakkında konuştuğumuz markalara baktığımızda olduğumuz veya olmak istediğimiz insana benzeyen markaları seçtiğimizi görürüz. Bu yüzden de burada önemli ve anlamlı bir ilişki söz konusudur. Çünkü marka kişiliği, tüketicilerin marka hakkındaki düşüncelerini, ona ne kadar yakın veya uzak olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Kısacası marka algısını şekillendirir ve tüketiciyi kendisine yakınlaştırır veya uzaklaştırır.

                Markalar kişiliklerini yaratırken öncelikle hedef kitleyi en doğru şekilde tanımlamaları gerekir. Bunu yaparken isteklerini, hedeflerini, sevdikleri veya sevmedikleri şeyleri, var olmak istedikleri veya istemedikleri ortamları en ince ayrıntısına kadar düşünmeleri gerekmektedir. Tüm bunların hedef kitle ile bütünleşmesi sonucunda markanın tüketici profili ortaya çıkacaktır ve geriye kalan ise bu tüketiciye uygun olan ürünü doğru bir iletişimle sunmaktır. Markalar, kendilerini büründükleri bu karakter üzerinden yaşatırlar ve bulundukları her mecrada bunu yansıtırlar. Buradaki hedef ise tüketicinin kafasında yaratmış oldukları algıyı güçlendirmek ve o algıya leke getirmemektir.

Sosyal Medyanın Markalar Kişiliği İçin Önemi

                Günümüzde marka ile hedef kitlesi arasında en kuvvetli ama aynı zamanda en hassas bağı kuran mecra sosyal medyadır. Sosyal medya insanların ilgisi doğrultusunda var oldukları, kendi beğenilerini, isteklerini, görüşlerini, itirazlarını yansıttıkları yerdir ve her marka için hedef kitlesine bir adım daha yaklaşması adına çok önemlidir. Peki markalar, sosyal medyada en doğru stratejiyle var olmak için ne yapmalıdır?

                Markalar sosyal medyada var olmadan önce marka kişilikleri üzerine çalışmalıdır. Benim markam kimdir, ne sever, ne takip eder, ne okur, nereleri gezer, ne yer, hangi ülkeleri görmüştür, hangi okulu bitirmiştir, hümanist midir, çevreci midir, hayvansever midir şeklinde sorular sormalıdır, yani marka kişiliğinin ne olduğuna tam olarak karar vermelidir ve bunların cevaplarını net bir şekilde ortaya koyduktan sonra sosyal medyada var olmaya başlamalıdır. Çünkü sosyal medya sadece bir kanaldan ibaret değildir ve hangi kanalın hangi markaya daha uygun olduğu, hangi kanala daha çok yönlenilmesi gerektiği sorusu en başta cevaplanması gerekir ve sosyal medya yönetim stratejisi bunun üzerinden oluşturulmalıdır.

Sosyal Medya Profilleri

                Sosyal medya yönetiminin doğru şekilde yapılmasını sağlayacak faaliyetlerden bir diğeri seçilen sosyal medya kanallarında marka profillerinin doğru şekilde düzenlenmesi gelmektedir. İnsanların Facebook, Twitter, Instagram, Youtube veya LinkedIn sayfalarına girdikleri zaman ilk yapacakları şey; profil ve kapak fotoğrafına ardından hakkında kısmına bakmak olacaktır. Markaların sayfalarında var olan profil; tüketiciler için ilk izlenim olur. Bu ilk izlenimin oluşması çok kısa bir zaman alır ve saniyeler içinde insanlar o marka ile ilgili, kendisinin şekillendirmiş olduğu bir algıya sahip olur. Markalar kim olduklarını yansıtan en küçük ayrıntıyı dahi gözden kaçırmamalıdır. Markanın diğer hesaplarının linklerinin de her kanalda paylaşılması gerekir ve tüm sayfalarda yer alan bütünlük ile marka, kendisine güvenilir ve kaliteli bir yer edinmiş olur.

İçerik Yönetimi

                Sosyal medyada sayfının profili oluşturulduktan sonra en aktif kısım içerik yönetimidir. İçerik yönetiminin başarılı olabilmesi için sayfanın hem kendisini hem de hedef kitlesini çok iyi tanıması gerekir. Hedef kitlenin ilgisini çekecek, aynı zamanda da markanın kişiliğine zarar vermeyecek içerikler oluşturulması gerekir. Markalar sosyal medyada kendilerini en iyi güncel olaylara verdikleri tepkilerde belli ederler. Çünkü bu, farklı olaylara her markanın kendi penceresinden verdiği cevaptır ve müşteri ile markayı yakınlaştıran en önemli noktalardan biridir. Sosyal medya üzerinden yapılan bir iyi bayramlar paylaşımı bile markadan markaya değişiklik göstermektedir. Kimi marka görsel tasarımlarıyla, kimi marka ise diliyle diğerlerinden ayrılmaktadır ve başarılı oldukları nokta ise tüketicinin bu paylaşım o markaya aittir demesi ve markayı tanımasıdır. Çünkü bu durum tüketicinin kafasında oluşturulan marka kişiliğinin ve algının doğru olduğunu göstermektedir.

                Hedef kitle ile markanın en yakın olduğu nokta, paylaşımlara yapılan yorumlardır. Burada direkt olarak kurulan bir ilişki söz konusudur  ve bunu doğru bir şekilde yönetmek ise çok önemlidir.  Markalar yapılan yorumlara cevap verirken; etrafında sadece yorumu yapan kişi yoktur. Cevabı, yorumu okuyan herkes görecektir. Büyük bir salonda konuşma yapıyormuşçasına markanın yazdıkları da çok fazla kişi tarafından okunup algılanacaktır ve öyle kabul edilecektir. Bu yüzden markaların yazı dilinden kaynaklı yanlış anlaşılmalara yer vermemeleri, aynı şekilde karşı tarafın yorumunu da tek yönlü değerlendirmemesi gerekmektedir. Bu noktada da pozitif olmanın önemi büyüktür. Tüm çaba marka ile ilgili doğru bir algı oluşturmakken yanlış bir içerik veya üslup barındıran bir cevabın tüm algıyı yok etmesine veya yanlış bir yola sokmasına izin verilmemelidir.

Sosyal Medya Kampanyaları

                Markalar, yine kendi kişilikleri doğrultusunda sosyal medya kampanyaları yaparlar. Buradaki amaç; hem daha çok kiteleye ulaşmak hem de var olan kitlenin markaya olan bağlılığını daha da çok arttırmaktır. Sosyal medya kampanyaları markanın ağır mı yoksa aktif bir kişiliğe sahip olduğunu, genç kiteleye mi yoksa orta yaşa mı hitap ettiğini, hangi sosyal sorumluluk projelerinde daha hassas olduğunu bize net bir şekilde anlatır.

Sonuç olarak

                Marka kişiliği, başarılı bir marka yönetimi için ilk başta belirlenmesi gereken en hassas noktalardan biridir. Sosyal medya ile yürütülen pazarlama iletişiminde ise markalar kendi kişilikleri doğrultusunda hareket etmeli ve bunu, sosyal medya kanallarında bulunan profil ve kapak fotoğraflarına, paylaşım diline, içerik paylaşımına, içeriklere yapılan yorumlara verilen cevaplara, oluşturulan sosyal medya kampanyalarına en ince ayrıntısına kadar yansıtmalıdır. Bu noktada sağlanan bütünlük markayı başarıya götürüyor olacaktır.

 

Yazan: Gizem Özde Açıkgöz