ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

MOBİL SİTELERDE SEO

Ekim 09 2015

MOBİL SİTELERDE SEO

 

Dünyada mobil kullanımının artması pazarlama sektörünü de hızla buraya kaydırdı. Web sitenizi arama motorlarında üst sıralarda çıkarmak için yaptığınız çalışmalara mobil seo’u ya da eklemeniz artık şart. Mobil seo çalışmaları sizleri mobil aramalarında da üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak bazı çalışmalardan oluşuyor.

 

We Are Social’ın Ocak 2015’te yaptığı araştırma verilerine göre Türkiye’de interneti aktif kullanan kişi sayısı %41 yani toplam nüfusun neredeyse yarısı. Cihaz üzerinden ürün araştırması yapan kullanıcıların toplam nüfuse oranı %24. Aynı şekilde cihaz üzerinden ürün satın alan kullanıcıların toplam nüfusa oranı ise %19. Ve mobil söz konusu olduğunda bu oranlar hızla artmaya devam etmektedir.

 

Yukarıda verilen istatistiklerden mobil kullanıcıların önemini anladığımızı düşünürsek şimdi gelelim mobil ziyaretçilerimizi nasıl artıracağımızın sorusuna. Yani mobil seo’ya.

 

Mobil site tasarım çeşitleri 

 

1. Duyarlı Tasarım (Responsive Desing)

 

Bugün kullanımı yaygınlaşmaya başlayan responsive desing masaüstü web sayfanızın mobil cihazların ekranlarına duyarlı olması için yapılan tasarımdır. Google Nisan 2015’te yaptığı değişiklikle responsive desing olan sitelere öncelik verdiğini açıkladı. Yani sitelerini resposive desing uygun hale getirmeyenler Google’ın algoritmasında sıralama konusunda sıkıntılar yaşayacaklardır. Aynı zamanda bu responsive desing olmayan sitelere kullanıcılar ulaşsa bile kullanım kolaylığı olmadığından dolayı siteyi terkedeceklerdir ve zamanla ziyaret sayıları düşecektir.

 

Responsive desing’da her cihaz için aynı linkin kullanılması hem kullanıcılara ulaşmanız açısından hem Google’ın sitenizi taraması açısından büyük konfor sağlayacaktır. Aynı zaman Url’leri yönlendirmeye gerek olmadığı için sayfalarınız kısa sürede yüklenir bu da performansınıza olumlu bir katkı sağlar.

 

2. Dinamik Tasarım

 

Bu tasarım türünde web tarayıcınız gelen ziyaretçilerin hangi cihazdan geldiklerini anlar ve tasarımı ona uygun şekilde gösterir. Kullanıcıya özelleştirilmiş şekilde sunulan bu tasarım ile değişiklikler kısmında zamandan tasarruf edeceğiniz gibi her cihaz için hızlı bir yükleme de sağlayabilirsiniz.

 

3. Ayrıştırılmış Mobil Site (m.domain.com gibi)

 

Bu versiyonda site mobil için ayrı bir subdomain ile yeniden hazırlanır, özellikle e-ticaret ve haber sitelerinde fazla tercih edilir hale geldi. Mobil ziyaretçiler için en geniş ve kullanışlı seçenek budur. Ancak bu tasarımda Url yapıları farklı olduğu için Url kurgusu kısmında sorun yaşamamak için titizlikle çalışılması gerekir. Ziyaretçiler normal websitenize girdiğinde onları bir uyarı ile mobil versiyona yönlendirilir.

 

Yukarıda kullanabileceğiniz mobil tasarım çeşitlerini sıraladık. Şimdi de Mobil seo kısmında en çok yapılan hatalar neler, mobilden en iyi performansı elde etmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlara bir bakalım.

 

Mobil Seo’da Dikkat Edilmesi Gereken Konular / En Çok Yapılan Hatalar

 

-  Mobil kullanıcıların Javascript, CSS ve Resim dosyalarınıza ulaşmalarını sağlayın. Genellikle sitenin hızını artırmak için bu tarz engellemeler yapılıyor ancak bu Seo performansınızı olumsuz etkilemektedir.

 

-  Ayrıştırılmış bir mobil site yaptıysanız yukarda da kısaca belirttiğimiz gibi url yapıları farklı olduğu için Url kurgusunun doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Web sitenizin sayfaları mobil sayfalarınız ile uyumlu olması gerekir. Örneğin; www.domain.com/elbiseler sayfasının mobil versiyonda m.domain.com/elbiseler şeklinde olması gerekir. Aksi takdirde Seo performansınız olumsuz şekilde etkilenir.

 

-  Sitenizde pop-up ve flash ögelerine yer vermeyin. Pop-up’lar sanıldığı gibi olumlu bir etki vermiyor aksine kullanıcıların siteyi terketmelerine sebep oluyor. Özellikle uygulama indirme reklamları çok fazla karşımıza çıkıyor. Bu da ziyaretin olumsuz sonuçlanmasına neden oluyor. Aynı şekilde flash ögelerin yani desteklenmeyen ögelerin kullanılması da Seo çalışmalarını olumsuz etkilemektedir.

 

-  Mobile siteler için ayrı bir 404 sayfasının olması hem kullanıcı deneyimi hem Seo açısından önemlidir.

 

-  Mobilde de sayfa açılış süreleri önem taşımaktadır, Google aynı titizliği mobil siteler üzerinde de uyguluyor ve sitenizin hızlı açılmasını kullanıcı dostu ve kullanıcılar için faydalı olarak değerlendiriyor bu da seo için size bir artı sağlıyor. Bu yüzden mobil site hızınızı artıracak çalışmalar yapmanız gerekiyor. Sayfanızda nelerin sitenizin yavaşlamasına neden olduğunu buradan görebilirsiniz.

 

-  Ayrıştırılmış bir mobil siteniz varsa arama motorlarını bilgilendirmek için bu site için de bir site haritası oluşturmanız fayda sağlayacaktır.

 

Sitenizin mobil uyumluluğunu buradan test edebilirsiniz.

 

Yazan: Leyla Doğan