ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Müşteri Sadakatini Artırmanın Yolları

Eylül 23 2016

Müşteri Sadakatini Artırmanın Yolları

 

Müşteri memnuniyetinin, markaların pazarlama stratejileri için giderek önem kazandığı aşikar. Markaların uzun vadede marka değeri oluşturması, dolayısıyla satışlarının artması büyük çoğunlukla müşteri sadakatinden geçmektedir. Dijitalde yeni müşteri ve tekrar müşterileri karşılaştırdığımızda yeni müşterinin satış gerçekleştirmesinin çok daha zor ve maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Var olan müşterilerimizin her satışından memnun ayrılmasını sağlamak, uzun vadede bize daha çok fayda sağlayacaktır. Peki müşteri sadakatini sağlamak için ne gibi çalışmalar yapmamız gerekiyor?

 

Müşteri sadakatini artırmak için ipuçları

 

-      Öncelikle verdiğiniz hizmetin, ürünlerinizin kaliteli olması gerekir, hizmetten memnun olmayan müşteriyi sonrasında tekrar içeriye almak çok zor olacaktır.

-      Hizmet verdikten sonra müşteriniz ile iletişimi koparmamak önemli bir nokta. Hizmetin gerçekleştiğinden belli bir süre sonra müşteri ile iletişime geçerek memnun olup olmadığı yönünde sorular sorabilirsiniz. Bu şekilde hem kendinizi tekrar hatırlatmış olursunuz, hem de müşterinizin gözünde ilgili bir marka olarak konumlanmanızda yardımcı olur.

-      Müşterilerinizin datasını tutmanız önemli bir konu (email, telefon numarası, doğum günü vs). Satış sonrasında belli aralıklarla müşterilerinize email gönderebilirsiniz, yeni ürünlerinizi tanıtabilir, isme özel bayram, doğum günü kutlaması vs yapabilirsiniz. Bu şekilde müşterinizin kendisini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz.

-      Websitenizin iyi bir tasarımının olması, kullanıcı dostu olması, anlaşılır, hızlı ve ulaşılabilir olması müşteri deneyimi dolayısıyla müşteri sadakatine olumlu etki eden faktörlerdendir. Websitesine gelen ziyaretçiye aradığı ürün ile ilgili ayrıntılı fotoğraflar,  video gibi bilgilerin verilmesi, ödeme adımlarının kolayca sağlanması müşteri sadakati için önemlidir.

-      Mevcut müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sizi görebileceği her yerde iletişim dilinizi doğru seçmeniz önemli.

-      Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan bir marka olmak uzun vadede müşteri sadakatini sağlayacak bir unsurdur ve sizin rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

-      Son yıllarda özellikle büyük markaların başvurduğu sadakat programlarının müşteri sadakatine etkisi büyüktür . Özellikle kozmetik markalarının başvurduğu (Gratis Kart, Yves Rocher Kart gibi) sadakat programları hem müşteri sadakatini sağlıyor, hem yeni müşteri kazanımını artırıyor.

-      Son olarak sosyal medya hesaplarınızın aktif ve doğru şekilde kullanımı önemlidir. Çünkü sosyal medya hesaplarınızın takipçileri çoğunlukla müşterilerinizden oluşmaktadır ve olumlu olumsuz yorumlar bugün çoğunlukla sosyal medya üzerinden dönmektedir. Bu yüzden bu yorumlara hızlıca dönülmesi ve sorunların hızlıca çözümü önemlidir. Aksi takdirde ufak bir sorun bile sosyal medyada kısa sürede çığ gibi büyümesine sebep  olabilir.

 

Yukarıda verilen ipuçları müşteri sadakatini oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yeni müşteriden ziyade var olan müşterilerinizin devamlılığını sağlamak sizin için daha az maliyetli ve daha karlı olacaktır.

 

Yazan: Leyla Doğan