ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Native Reklam Nedir? Nasıl Yapılır?

Nisan 29 2016

Native Reklam Nedir? Native Reklam Nasıl Yapılır?

 

İnternet kullanıcısındaki artış, dijital reklam sektörünün de her geçen gün gelişmesini sağlıyor. Aynı şekilde reklam gelirlerinin artması, reklam modellerinin de çeşitlenmesinin yolunu açıyor. Reklam modellerine eklenen en son reklam türü ise native (doğal) reklamlar.

 

Native (doğal) reklamlar, adından da anlaşılacağı gibi reklam izlenimi vermeyen, mecra  ile bütünleşik görünen, eğitici, öğretici içeriklerle kullanıcıların etkileşime geçmesini sağlayan reklamlardır. Birçok reklam kanalının olması, müşterilerin çok fazla reklama maruz kalması sonucunda bazı reklam kanallarının etkinliğinin azalması native reklam türünün çıkış noktalarından biridir. Reklam kullanıcıları rahatsız edecek şekilde verilmez, içerikler eğitici, eğlendirici olduğu için etkileşim de çok daha yüksek olur.  Native reklamları içerik pazarlamasından ayıran en önemli şey ise ücretli reklam alanlarında yayınlanmasıdır.

Native reklamların rakamlara yansımasına bakacak olursak; Native reklamların banner reklamlara göre %53 daha fazla görüntülenme aldığını, dönüşüm oranlarını %60 artırdığı ve marka bilinirliğini %83 artırdığını söyleyebiliriz.

 

Native reklamlarda başarılı olmak için; özgün, faydalı, eğlendirici içerik girilmesi ve reklamın kullanıldığı alan ile uyumlu olması gerekir. Bu şartları karşıladığı durumda reklamınızın viral şekilde  dijital dünyada yayılması kaçınılmaz olacak.

 

Native (Doğal) Reklam Nasıl Yapılır?

 

- Haber Kaynağı (In-Feed):  Sponsorlu içerikler ve haber kaynağında gösterilen reklamlardır.

- Reklam içi (In - Ad) : Standart IAB boyutlarında, metnin site içeriğine uyduğu reklamlardır.

- Öneri Widget’ları (Recommendation Widgets): Öneri widget’larının kişileri içeriğie yönlendirdiği reklamlardır.

- Arama motoru reklamları (Paid Search): Arama sonuçları içerisinde çıkan reklamlardır.

- Öneri çıkarılmış sıralamalar (Promoted Listings): Editoryal içeriği olmayan sitelerde yer alan liste reklamlardır.

- Kişiselleştirilmiş/Sınırlandırılamaz (Custom/Can’t Be Contained): Belirli bir gruba hitap etmek için yazılmış, belirli mecralarda yayınlanan, kişiselleştirilmiş reklamlardır. 

 

Resim Kaynağı: Webrazzi

 

Yazan: Leyla Doğan