ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Renklerin Tasarıma Etkileri

Kasım 25 2016

Renk, ışığın göz retinasına değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Renkler, tasarımda önemli yönlendiricilerdir. Çünkü ışıkla birlikte var olur ve insanlarda farklı duygular uyandırırlar. Bu sebeple, markalar kendilerini en iyi anlatan renk kombinasyonlarını tanımalı ve kullanmalıdırlar.

 

Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerindeki ruhsal etkisine göre ikiye ayrılırlar:

 

 

 

 

 

Sıcak Renkler

 

(Kımızı, Turuncu, Sarı)


Bu renklerin ruhsal etkisi neşe, canlılık, harekettir. Kırmızıda ateşin sıcaklığını, turuncuda güneş ışığının etkisini, sarıda da ışık ve aydınlığı duyarız. Bu renkler, havadaki titreşimi kuvvetli olduğu için diğer renklere göre gözü daha önce etkiler. Çocukta renk anlayışı başladığı zaman kırmızıya bakıp ona atılması, ilkel toplulukların en çok önem verdiği renklerin sıcak renkler oluşu bundandır.

 

Soğuk Renkler

 


(Yeşil, Mavi, Mor)


Sıcak renklere göre titreşimi az olan bu renkler, gözü ikinci derecede etkiler. Ruhsal etkisi rahatlık ve durgunlutur.  Çizgilerde olduğu gibi renklerde de zıtlık vardır. Bir tasarımda iyi bir uyum kurulabilmesi için renklerin sıcak soğuk durumlarının önemle ele alınması gerekir. Sadece soğuk renklerin ya da sıcak renklerin bulunması iyi bir etki bırakmaz. Soğuk renklerin hakimiyetinde yapılan bir tasarım sıcak renklerle, sıcak renklerle yapılan bir tasarımda ise soğuk renklerle bir denge kurulmalıdır.

 

Renklerin Algılanan Etkileri

 


Mavi : Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında kasvet veren bir etki, açık tonlarda kullanıldığında veya beyazla karıştırıldığında yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratmaktadır.
Mavi sindirmeyi ve korumayı sembolize eder.


Yeşil : Kullanıldığı mekanda sakin, barışçıl, hassas, yumuşak bir etki yaratmaktadır. Neşe ve sükuneti ifade etmektedir.


Sarı : Kullanıldığı mekanda uyaran, neşelendiren, dikkat çeken bir etki yaratmaktadır. genişlemeyi, iletişimi ifade etmektedir. 


Kırmızı : Kullanıldığı mekanda heyecanlandırıcı, uyarıcı bir etki yaratır. Beyazla karıştırıldığında cana yakın bir etki uyandırmaktadır. Kırmızı enerji ve gücü ifade eder.


Pembe : Küçük alanlarda kullanıldığında zenginliği ve önemi vurgular, geniş alanlarda ise rahatsız edici bir etki yaratmaktadır.


Kahverengi : Kullanıldığı mekanda mutsuz, kederli ve melankolik bir etki yaratmaktadır. Ancak sarı veya beyazla birleştirildiğinde dinlendirici ve rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. 


Gri : Maviye doğru giden tonlarda kullanıldığında kasvetli, beyaza doğru giden tonlarda kullanıldığında ise huzurlu bir etki yaratmaktadır.


Beyaz : Kullanıldığı bir mekanda güneş ışığını yansıtıyorsa uyarıcı, neşeli bir etki yaratmaktadır.

 

Logo Tasarımında Renkler Nasıl Kullanılmalı?

 

- Donuk, sönük veya parlak neon renklerden uzak durulmalıdır.

 

- Üç renkten fazla renk kullanılmamalıdır.

 

- Logonun sunumunda pek çok renkle, farklı fon ve arkaplanlarla sunum yapılmalıdır.

 

Yazan: Paye Albaş

           paye@corneadigital.com