ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Sosyal Medya Ağları

Ocak 11 2017

Sosyal Medya Ağları

Sosyal Medya diyince artık tipik bir kalıbımız oldu. “Facebook ve Twitter Insgram sosyal medya siteleri.”

Peki Sosyal Medya siteleri bu üçüylemi sınırlı? Kesinlikle hayır. Sizin için yaklaşık 500 farklı sosyal medya sitesi içinden en çok kullanılan, şahsen en çok beğendiğim 11 farklı sosyal medya sitesini farklı kategorilerde tanıtmaya çalışacağım.

1. Facebook

Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Arkadaşlarınızla ya da benzer faaliyette bulunduğunuz kişilerle tanışmanıza ortak paylaşımlarda bulunmanıza yarayan bir sosyal medya sitesidir.fotoğraf video gibi paylaşımlarında yapılmakta olduğu bir sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 800.000.000

 

2. Twitter

Türü: Sosyal ağ siteleri mini blok
Nedir? 140 karakter sınırıyla paylaşmak istediklerinizi yayınlayabileceğiniz bir microblogging sitesidir. Mini Bloglarda diyebiliriz.
Kullanıcı Sayısı: 300.000.000

 

3. Windows Live

Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Var olan arkadaşlarınızla iletişime geçmek ve yeni arkadaşlar edinmenizi sağlamak amaçlı bir sosyal medya sitesidir. Sms kullanan herkesin bir Windows Live profili olsa da pek kullanmaya el verişli değiliz.
Kullanıcı Sayısı: 400.000.000

 

4. LinkedIn

Türü: Profesyonel Ağlar
Nedir? Sanal CV platformudur. İş dünyasındaki profesyonellerin kendi işleri ile ilgili verileri paylaştığı bir platformdur.
Kullanıcı Sayısı: 120.000.000

 

5. Google+

Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Google’ın yeni sosyal ağ sitesidir. Takip ettiğiniz/Sizi takip eden kişilerle görüntülü konuşma, fotoğraf, video, link paylaşımı yapabileceğiniz her geçen gün gelişmekte olan sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 90.000.000

6. Fotolog

Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Google tarafından yönetilen Flickr’a alternatif olabilecek bir sitedir. Daha çok Güney Amerika’da ve İspanya’da popülerdir. Photoblog diye tanımlayabiliriz kendisini. Normal bloglarda nasıl yazılarla bir şeyler anlatıyorsak Fotologta da fotoğraflarla anlatıyorsunuz.
Kullanıcı Sayısı: 20.000.000

 

7. Foursquare

Türü: Yer Bildirimi
Nedir? “Karşılaşırsak görüşürüz tabi” cümlesini sevmeyen birileri tarafından hazırlandığına emin olduğum sitedir kendileri. Her gittiğiniz yer de bulunduğunuz yeri paylaşan ve paylaşımlarınıza göre size çeşitli madalyalar veren sosyal medya sitesidir.
Kullanıcı Sayısı: 10.000.000

 

8. Tumblr

Türü: Blog / Microblog
Nedir? Girdilerinize yazı, fotoğraf, alıntı, link, sohbet, ses ve video ekleyebildiğiniz mini blog sitesidir. Blogger’a göre daha basit, Twittera göre daha uzun yazabildiğiniz arada bir sitedir.

 

9. Blogger

Türü: Blog
Nedir? Şahsen bir türlü ısınamasam da kendisine Türkiye’de en çok kullanılan Blog servisidir. Dilediğiniz her konuda dilediğinizi yazabilir en önemlisi blogunuza Adsense ile reklam alabilir para kazanabilirsiniz.

 

10. Youtube

Türü: Video Paylaşımı
Nedir? YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video Paylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Web sitesi yaklaşık 200 milyon video barındırmakta.

 

11. Instagram

Türü:Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? En popüler iPhone  uygulamalarından biridir.  Çektiğiniz fotoğraflara çeşitli efektler uygulayabilir anında paylaşabilirsiniz. Sizi takip edenlerle de fotoğraflar üzerine yorumlaşabilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 10.000.000

 

Yazan:Selen Köse