ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Sosyal Medyada İçerik Yönetimi

Nisan 21 2016

Sosyal Medyada İçerik Yönetimi

                Sosyal medya yöneticisi olmak; içerik yönetimine hakim olmak demektir. Sürekli değişen gündem, sayfanın takip edenlerin istekleri,sayfanın kişiliği içerik yönetimine kaynaklık eder. Duyduğunuz her haberi, gördüğünüz her görseli, okuduğunuz her yazıyı  sosyal medyasını yönettiğiniz sayfa için uyarlayabilir miyim acaba sorusunu sorarsınız ve bu peşinizi asla bırakmaz, bırakmamalıdır. Doğru bir içerik yönetimi için sanki bir haber yazısı yayınlıyormuşçasına 4N 1K’dan yola çıkalım ve şu sorulara cevap arayalım:

Yarattığımız içeriği neden yaratıyoruz?

Her içerik stratejisinin temeli; startejinizin amaçlarınızla, üretmek istediklerinizle uyumlu olmasıdır. İçerik stratejiniz markanız veya sayfa kişiliğiniz ile uyuşuyor mu, buna dikkat etmelisiniz.

Hedef kitle kim?

Pazarlamanın en güçlü sorusu, hedef kitle. Sosyal medyada elde etmek istediğimiz herhangi bir başarı için bizler mutalaka hedefe yönelik hareket etmeliyiz dedik. Peki bu hedefin ardında kimler var? Kimlere satış yapacağım, kimlerden beğeni, yorum veya etkileşim toplayacağım, kimler benim ismimi duyduğunda gözünde bir şey canlanacak ve kimleri yönettiğim sosyal medya sayfama sadık hale getireceğim. Bu çok önemli. Çünkü karşımızdaki hedef kitleyi tanımadan doğru stratejiler üretemez, aksine yanılgıya düşer ve tepki çekeriz.

İçeriğin ne elde etmesini istiyoruz?

Ürettiğimiz içerik ile nasıl bir başarı elde etmek istiyoruz? Bence bu soru çok önemli. Satış mı yapmak istiyoruz, etkileşim, beğeni ve yorum sayısı mı elde etmek istiyoruz, takipçi mi kazanmak istiyoruz? Bu sorunun cevabı üzerine oluşturduğumuz içerik ve sonucuna göre tatmin olmak veya olmamak bizi başarıya götürecektir. Çünkü hedefsiz yapılan her iş boşunadır, başarının ölçümlenmesini engeller.

İçerik ne zaman ve nasıl geliştirilmelidir?

Üretilen doğru içeriğin hedef kitleye en doğru zamanda ulaştırılması gerekmektedir. Bunun için ön hazırlıkların; gerekli görsellerin, içerik metninin yapılacaksa reklam stratejisinin zamanında hazırlanması; plansız hareket edilmemesi gerekmektedir.

İçeriği nerede paylaşacaksınız?

Ulaşmak istediğiniz hedef kitle, içeriğinizin konusu, etkileşim veya satış kazanmak istediğiniz veya buna elverişli mecra hangisi ise orada paylaşılmalı ve aynı zamanda bunun için en doğru yani takipçilerin reaksiyon gösterdiği, sosyal medyada en çok zaman geçirdiği vakitler seçilmelidir.

Yazan:Gizem Özde Açıkgöz