ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Tüketicilerin Banner Tıklama Alışkanlıkları

Kasım 23 2015

TÜKETİCİLERİN BANNER TIKLAMA ALIŞKANLIKLARI

 

Google görüntülü reklamlarda kullanılan bannerların tıklanmasında tüketici alışkanlıkları ne? Fiyat yer alması, logonun yeri veya bannerda kullanılan ürün sayısının tıklanmaya etkisi nasıl olur?

 

RTB House aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 ülkeden seçilen yüzlerce reklam kampanyasını analiz ederek reklamların performanslarını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek unsurları belirledi ve araştırma sonucunda bannerdaki en önemli etkenlerin logo, fiyat ve ürün sayısı olduğu anlaşıldı. Şimdi de bu unsurların performansı olumlu veya olumsuz nasıl etkilediğine bakalım.

 

Bannerlarda Fiyat Kullanımı

 

Bannerda ürünlerin fiyatları yer vermediğinizde fiyata yer verilmiş bannerlara göre ortalama %12 daha fazla CTR'a ulaşılıyor. Ancak Türkiye özeline baktığımızda durum biraz daha ters işliyor. Türkiye'de fiyatsız bannerlarda CTR %49 iken fiyatlı bannerlarda %53 olarak gerçekleşiyor.

 

Bannerda Gösterilen Ürün Sayısı

 

Bannerda önem taşıyan bir başka unsur ise bannerda gösterdiğimiz ürün sayıları. Araştırmaya baktığımızda bannerda 12 ürün tanıtılması bannerda 2,3 veya 4 ürün tanıtmaya oranla CTR'ı sırasıyla %17, %20 ve %15 artırıyor.  

Türkiye'de ise durum pek farklı değil. Bannerda 12 ürün tanıtılması CTR'ı %47 artırıyor ve 2,3 ve 4 ürün tanıtılan bannerlardan sırasıyla yüzde 2, yüzde 11 ve yüzde 3 daha iyi sonuç gösteriyor.

 

Bannerda Logo Kullanımı

 

Banner performansını çok fazla etkileyen bir başka unsur ise logonun konumu. Bannerda logoyu nereye yerleştirdiğinizde daha iyi performans elde edeceksiniz? RTB House yaptığı araştırmaya göre; logo yaratıcı bir bannerın alt kısmında olursa üst kısmında olmasına oranla %7 daha iyi performans gösteriyor.  Türkiye'ye baktığımızda ise, Türk kullanıcıların logonun konumunda çok fazla etkilenmediğini görüyoruz. Her iki durumda da CTR'ın %51 olarak gerçekleştiğini görüyoruz.