ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Eylül 08 2015

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

 

Twitter reklam modelleri neler? Reklamverenler hedeflerine göre hangi reklam modelini seçmeli?

 

Türkiye’de 7.2 milyon kullanıcıya sahip Twitter kullanıcılar ve markalar için en önemli sosyal ağlardan biridir. Aktif kullanıcı sayısını gün geçtikçe artıran Twitter reklam modellerini de geliştirerek markaları twitter’da reklam yayınlamaya itmektedir. Peki reklamverenler Twitter’da ne tür reklamlar yayınlayabilirler? Hedeflerine göre hangi reklam türünü kullanmaları gerekir? 

 

Twitter’ın 3 ana reklam modeli var. Ancak twitter 2015 yılı içerisinde 15 reklam türünü duyurdu, bunlardan bazıları kullanılmaya başlandı. Gelin bunları hep birlikte görelim...

1. Promoted Account

 

Bu reklam türü ile sizi takip etme ihtimali en yüksek kişiler ‘Kimi Takip Etmeli’ (Who to Follow) bölümünde sizi görürler ve böylece insanlara kendinizi göstererek takipçi sayınızı artırırsınız. Bu reklam türü takipçi sayısını artırmak isteyen reklamverenler için daha uygun olacaktır. Bu reklam modelinde maliyet markanızı takip eden kullanıcı sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden sizi takip etme ihtimali en yüksek kişilere gösterilen reklamınız takipçi sayınızı artırır bununla birlikte etkileşimi de artırarak sizi görmeyen kişilere de ulaşma şansınız olur. Bu reklam türünde reklamızın görüntülenmesini istediğiniz ülkeyi de seçebiliyorsunuz. Aynı şekilde reklamınızın görünmesini istemediğiniz ülkeleri ayarlar kısmından seçebilirsiniz.

 

 

2. Promoted Trend

 

Bu reklam modelinde markanın ilgili hashtag’ı trending topic listesinde 24 saat boyunca ilk sırada yer alır. Bu reklam modeli 1 gün için satın alınmaktadır.  Bu yüzden daha çok kısa süreli kampanyalarınızda (indirim, lansman, tanıtım gibi) kullanmanız çok daha doğru olacaktır.  Promoted  trend ile 1 gün boyunca herkesin gözü önünde olabilir ve  kısa sürede birçok kullanıcıya ulaşmış, retweed, favori ekleme ile ulaştığınız kişi sayısını da artırabilirsiniz.

 

 

3. Promoted Tweet

 

Sponsorlu tweet’lerde belirlediğiniz anahtar kelimeler ile reklamınız sizi takip etmeyen kullanıcılara arama sonuçlarında ve kullanıcıların zaman akışında gösteriliyor. Bu reklam türünün 3 aylık gösterim süresi var  ve  ücretlendirme, retweet, favori ekleme ve verilen yanıtlara göre yapılıyor.

 

 

4. Twitter Video Ads

 

Twitter Amplify üzerinden oluşturulan video reklamlarında ücretlendirme diğer reklam kanallarında olduğu gibi video izleme başı belirleniyor. Tweet’lerin içerisine gömülmüş şekilde hazırlanan videolar kullanıcıların haber akışında gösteriliyor.

 

 

5. Twitter Website Card

 

Websitesine yönlendirmesi olan bu reklam türü özellikle trafiği düşük olan, sitesine trafik çekmek isteyen reklamverenler için faydalı olacaktır. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi bir resim, bir metin ve link kullanılarak oluşturulan reklam türünde BOOK NOW diyerek siteye yönlendirme sağlayabilirsiniz. Twitter Website Card ile trafiğinizi artırmanızın yanında dönüşümlerinizi de artırmanız mümkündür.

 

 

6. Uygulama Yükleme Reklamları

 

Kullanıcıların haber akışında gösterilen bu reklamlarda kullanılar reklamdaki Dowload yazısını tıklayarak uygulamayı App Store ve Google Play Store’dan telefonlarına indirebiliyorlar. 

 

 

7. Hava Durumu Hedefli Reklamlar

 

Diğer sosyal ağ reklamlarında görmediğimiz bu reklam türü markaların kullanıcıların bulundukları bölgelerin hava durumuna göre reklam yapmalarına olanak sağlıyor. 

 

 

Yazan: Leyla Doğan