ANASAYFA HAKKIMIZDA BİZ KİMİZ? HİZMETLER SERTİFİKALAR REFERANSLAR BAŞARI HİKAYELERİ BLOG İLETİŞİM

Ücretsiz Analiz İste

Cornea
BLOG

Yandex Reklamları - Yandex'te Reklam Verme

Kasım 17 2015

YANDEX REKLAMLARI

 

Yandex’in Fenerbahçe işbirliği sonrasında kullanıcı sayısının gün geçtikçe artması, reklamverenleri de yandex’e yönlendirmeye devam ediyor. Yandex’e reklam vermek isteyenler bunu nasıl yapacaklar? Yandex’te nasıl reklam verilir, reklam verme kuralları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli? Daha birçok soruyu sizler için yanıtladık.

 

Yandex’te Nasıl Reklam Verilir?

 

Yandex reklamlarına Reklam ver butonunu tıklayarak başlayalım.

 

Öncelikle ülke seçimini yaparak başlıyoruz. Unutmayın ülke seçimi ve döviz türünü sonrasında değiştirilemezsiniz.

 

Servisi kullanmaya başla butonunu tıkladıktan sonra reklam vermeye başlıyorsunuz. Kampanya ismi, başlangıç tarihi, reklam gösterim bölgeleri, teklif yönetim stratejinizi belirledikten sonra reklamlarınızı oluşturmaya geçebilirsiniz.  Reklam gruplarınıza birden fazla reklam ekleyip performanslarını değerlendirmeniz çok daha akıllıca olacaktır. 

 

Reklam metinleri, reklam başlığı (en fazla 33 karakter), reklam metni (en fazla 75 karakter) ve link’ten oluşuyor.  Reklam metinleri ile ilgili diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Önemli olan nokta kampanyanıza birden fazla reklam grubu açmak. Böylece anahtar kelimelerle reklamlar daha hedefli gidecek ve bu da performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Reklam metinlerinden sonra site bağlantıları ve iletişim bilgilerinizi giriyorsunuz.

 

Hizmetinizle ilgili, kullanıcıların arayabileceği sorgulara odaklanarak anahtar kelimelerinizi girin. Yandex kullanıcıların aradığı kelimeleri görmek için Yandex’in bir servisi olan Anahtar kelime belirleme servisini kullanabilirsiniz.

 

Anahtar kelimelerinizi de oluşturduktan sonra tıklama başı maliyetlerinizi de ister tek tek anahtar kelime bazlı isterseniz de tüm anahtar kelimeler için tek bir fiyat belirleyerek sisteme girebilirsiniz. Verdiğiniz tıklama başı maliyetler reklamlarınızın pozisyonlarını  ve reklamlarınızın kaç kere yayınlanacağını etkileyecektir.  Tıklama başı maliyetinizi en az 0.01 TL en yüksek ise 150 TL seçebilirsiniz. 

 

Yandex’teki reklam pozisyonları;

1. süper pozisyon fiyatı; reklamınız arama sonuçlarının üstünde soldaki ilk alanda yayınlanır.

2. süper pozisyon fiyatı, reklamınız arama sonuçlarının üstünde soldaki ikinci alanda yayınlanır;

Süper pozisyona giriş fiyatı, reklamınızın arama sonuçlarının üstünde gösterilmesini sağlar;

1. pozisyon fiyatı, reklamın arama sonuçlarının sağında ilk pozisyonda gösterilmesini sağlar;

Garantili gösterimlere giriş fiyatı, reklamın arama sonuçlarının sağında statik garantili gösterimlere girmesini sağlar.

 

Tıklama başı maliyetlerini de seçtikten sonra son olarak kampanyanızın bütçelerini de belirleyip ödeme aşamasına geçebilirsiniz. Tabi bu aşamadan önce reklamlarınızın kontrolden geçip onaylanması gerekmektedir. Bu süreç de tamamlandıktan sonra ödeme kısmına geçebilirsiniz. Banka havalesi veya kredi kartı seçeneği ile kampanyaların ödemelerini yaptıktan sonra reklamlarınız gösterilmeye başlanacaktır.

 

Reklam metinlerinizi, anahtar kelimelerini sürekli kontrol ederek performanslarına göre optimizasyonlar eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Yazan: Leyla Doğan